Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Debata o lekcjach WF i promocji aktywności fizycznej uczniów

0
Podziel się:

Promocja aktywności fizycznej dzieci i młodzieży jest konieczna, bo słabnie
ich sprawność - zgodzili się uczestnicy konferencji poświęconej programowi "WF z klasą". Ich
zdaniem, w szkołach należy uatrakcyjnić lekcje WF i poprawić warunki pracy nauczycieli.

Promocja aktywności fizycznej dzieci i młodzieży jest konieczna, bo słabnie ich sprawność - zgodzili się uczestnicy konferencji poświęconej programowi "WF z klasą". Ich zdaniem, w szkołach należy uatrakcyjnić lekcje WF i poprawić warunki pracy nauczycieli.

W Warszawie w środę odbyła się konferencja "Najważniejsza lekcja w szkole? Inauguracja programu +WF z klasą+". Tematem spotkania była słabnąca sprawność fizyczna dzieci i młodzieży, a także kwestia uatrakcyjnienia lekcji wychowania fizycznego w polskich szkołach. Przedstawiono także nowy program "WF z klasą", który ma zwiększyć aktywność fizyczną uczniów.

"Mam nadzieję, że akcja +WF z klasą+ wywoła efekt kuli śniegowej" - powiedziała minister sportu Joanna Mucha, która przypomniała, że w tym tygodniu ministerstwo sportu intensywnie promuje ideę zwiększenia aktywności fizycznej uczniów. Wyraziła nadzieję, że aktywność resortu przełoży się na ogólnopolską debatę o znaczeniu ruchu fizycznego w życiu młodych ludzi.

"Mam nadzieję, że tych dyskusji będzie coraz więcej: w szkołach, w miastach, że nauczyciele WF i dyrektorzy szkół będą się w nie angażować. Chcę, byśmy wszyscy zastanowili się, czy po tych ponad dwudziestu latach od transformacji lekcje WF-u możemy zmienić na lepsze" - powiedziała Mucha. Dodała też, że jeszcze w tym tygodniu ministerstwo przedstawi kolejną inicjatywę, która ma zapobiegać częstym zwolnieniom uczniów z lekcji WF-u przez rodziców.

W nowym roku szkolnym ze środków ministerstwa sportu przygotowano kilka programów popularyzujących aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Wśród nich jest m.in. "WF z klasą" - ogólnopolska akcja edukacyjna, którą realizuje Centrum Edukacji Obywatelskiej, mająca zmienić myślenie o lekcjach WF-u w polskich szkołach. "WF z klasą" ma służyć poprawie warsztatu nauczycieli i wsparciu szkół m.in. poprzez przygotowanie opracowanych przez specjalistów propozycji zajęć. W tegorocznym pilotażu programu weźmie udział 150 szkół.

Zadania szkół w programie to m.in. Sportowy Okrągły Stół (S.O.S.), czyli zorganizowanie szkolnej debaty dotyczącej udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole. Szkoły mają również opracować jedno własne zadanie mające na celu np. poprawę frekwencji na lekcjach WF-u, zwiększenie aktywności osób mniej wysportowanych lub zachęcenie uczniów do zdrowszego jedzenia. Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.ceo.org.pl/pl/wf.

Pozytywnie inicjatywę "WF z klasą" oceniła minister edukacji Krystyna Szumilas, która przypomniała, że z okazji inauguracji nowego roku szkolnego 2013/2014 ogłosiła go "Rokiem szkoły w ruchu", co ma zwrócić uwagę nauczycieli i rodziców na aktywność fizyczną dzieci. "Lekcje WF-u muszą się zmienić i szkoła nie może sama zostać z tym zadaniem. Musi być wspierana przez dom rodzinny, samorząd, organizacje sportowe i wszystkich tych, którym leży na sercu dobro dziecka" - powiedziała szefowa MEN. Przypomniała, że zgodnie z programem nauczania i rozporządzeniem MEN dotyczącym alternatywnych form wychowania fizycznego do aktywności fizycznej powinni być zachęcani wszyscy uczniowie. "Musimy aktywizować każdego ucznia" - podkreśliła Szumilas.

Po pytaniach od uczestników konferencji, m.in. nauczycieli WF, minister edukacji zapewniła też, że w najbliższych latach - dzięki przyjętej przez Sejm pod koniec sierpnia nowelizacji ustawy o oświacie - klasy nie będą przepełnione, co utrudnia nauczycielom prowadzenie zajęć.

Na problem braku ruchu wśród młodych ludzi zwrócił uwagę Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej, który podkreślił, że mniej więcej od 10 lat badacze obserwują "totalny regres sprawności fizycznej".

"Ten bardzo zły trend wciąż się utrzymuje. Młody człowiek, który nie jest aktywny fizycznie będzie, co wysoce prawdopodobne, szybciej ulegał chorobom cywilizacyjnym, będzie bardziej podatny na zmęczenie, a jego efektywność funkcjonowania w społeczeństwie będzie niższa. Możemy znaleźć się sytuacji, w której obywatele zamiast utrzymywać państwo, będą przez to państwo utrzymywani" - mówił dziennikarzom Dobosz.

Poza programem "WF z klasą" ministerstwo sportu przygotowało w tym roku dodatkowe programy mające zachęcić uczniów do uprawiania sportu. To "Mały Mistrz", "Multisport" i "Umiem Pływać". Realizowane wspólnie z samorządami mają nie tylko zachęcić uczniów do aktywności fizycznej, ale również wesprzeć nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego i poprawić jakość infrastruktury sportowej.

Resort sportu podaje, że obecnie od 20 do 30 proc. uczniów nie bierze udziału w lekcjach WF. Tymczasem uczniowie powinni ćwiczyć przynajmniej przez godzinę dziennie. W Polsce zalecenia te - jak ocenia resort - spełnia tylko co czwarty jedenastolatek i co dziesiąty siedemnastolatek. W efekcie aż 17 proc. polskich dzieci między 11 a 15 rokiem życia ma nadwagę, a w ciągu dekady ta liczba się podwoiła. (PAP)

nno/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)