Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Do godz. 22 w czwartek można dopisać się do spisów wyborców

0
Podziel się:

W Warszawie do godz. 22 w czwartek można dopisywać się do spisów wyborców
lub składać wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika - poinformowała prezydent Warszawy Hanna
Gronkiewicz-Waltz. Dotyczy to osób, które nie uczyniły tego przed I turą wyborów prezydenckich.

W Warszawie do godz. 22 w czwartek można dopisywać się do spisów wyborców lub składać wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika - poinformowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dotyczy to osób, które nie uczyniły tego przed I turą wyborów prezydenckich.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym w czwartek, 24 czerwca, upływa termin składania wniosków o dopisanie się do spisu wyborców w miejscu czasowego pobytu (dotyczy to osób, które zmieniły miejsce pobytu między I a II turą wyborów lub takich, które nie dopisały się do spisu wyborców przed 20 czerwca, bo np. nie głosowały w I turze).

Do 2 lipca można natomiast pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, umożliwiające uczestnictwo w wyborach poza miejscem zamieszkania (w każdej, dowolnie wybranej komisji wyborczej w kraju lub za granicą). Zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, w której jest się na stałe zameldowanym.

"Od minionej środy do 1 lipca, z uwagi na duże zainteresowanie zaświadczeniami, będzie można je pobrać w godz. 8-20. Dotychczas przed pierwszą i drugą turą wyborów urzędy dzielnic wydały około 26 tys. takich dokumentów, a do list wyborczych dopisało się 17 tys. osób" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Jeszcze tylko czwartek na złożenie wniosku w sprawie głosowania przez pełnomocnika mają wyborcy niepełnosprawni i starsi, którzy przed I turą wyborów nie zrobili tego, a chcą skorzystać z możliwości oddania głosu za pośrednictwem pełnomocnika 4 lipca.

Do skorzystania z pełnomocnika wyborczego mają prawo osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a także osoby posiadające orzeczenie organu rentowego o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, o zaliczeniu do I i II grupy inwalidów. Za pośrednictwem pełnomocnika mogą też głosować osoby, który ukończyły 75. rok życia. Wnioski w tej sprawie składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Miasto uruchomiło także infolinię dla wyborców głosujących w Warszawie. Dzwoniąc pod numer telefonu 800-70-70-47 można dowiedzieć się gdzie mieszczą się siedziby obwodowych komisji wyborczych oraz zapoznać się z udogodnieniami w transporcie przygotowanym przez urząd miasta dla osób niepełnosprawnych i starszych.

W piątek 2 lipca i w sobotę 3 lipca - na dzień przed głosowaniem - infolinia będzie funkcjonować w godz. 8-22, natomiast w niedzielę 4 lipca w godz. 6-20.

Niepełnosprawni wyborcy wymagający specjalistycznego transportu mogą w dniu wyborów skorzystać z bezpłatnego przejazdu z dowolnie wskazanego miejsca do punktu wyborczego i z powrotem. Zamówienia przyjmowane są od poniedziałku do piątku oraz w przedwyborczą sobotę w godz. 8-16 pod numerem telefonu (22)˙870-08-08. Po godz. 16 można nagrać wiadomość, a konsultant oddzwoni następnego dnia. W dniu wyborów telefon będzie czynny w godz. 6-20.

Wyborcy mający problem z poruszaniem się, ale nie wymagający specjalistycznego transportu, mogą w niedzielę 4 lipca między godz. 6 a 19 zgłaszać się do straży miejskiej - do ich dyspozycji będzie co najmniej 7 radiowozów. Czas dowozu będzie uzależniony od liczby oczekujących osób. Radiowóz podjedzie pod miejsce zamieszkania o wyznaczonej godzinie, a strażnicy pomogą takiej osobie w dotarciu z samochodu do lokalu wyborczego. W celu zamówienia dowozu należy dzwonić na numer (22) 598-69-91.

Niepełnosprawni wyborcy mogą także do 29 czerwca składać wnioski o dopisanie ich do spisu wyborców w dogodnym dla siebie obwodzie głosowania na obszarze miasta. W Warszawie jest 848 lokali wyborczych, z czego 228 w pełni przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe informacje związane m.in. z miejscami głosowania i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych i starszych znajdują się na stronie internetowej urzędu miasta www.um.warszawa.pl w zakładce "Wybory 2010". (PAP)

mca/ aja/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)