Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Dwie nowe wystawy w Galerii Zachęta

0
Podziel się:

Obrazy, szkice, fotografie, instalacje, dokumenty i materiały video będzie
można zobaczyć od soboty na dwóch nowych wystawach pt. "Mapa. Migracje artystyczne a zimna wojna"
oraz "Góra i dół" w stołecznej Galerii Zachęta.

Obrazy, szkice, fotografie, instalacje, dokumenty i materiały video będzie można zobaczyć od soboty na dwóch nowych wystawach pt. "Mapa. Migracje artystyczne a zimna wojna" oraz "Góra i dół" w stołecznej Galerii Zachęta.

Na wystawie "Mapa. Migracje artystyczne a zimna wojna" zaprezentowane zostaną prace Romana Artymowskiego, Waleriana Borowczyka, Tytusa Dzieduszyckiego, Oskara Hansena, Marii Jaremy, Jerzego Maliny, Ewy i Tadeusza Kantorów, Aleksandra Kobzdeja, Jerzego Kujawskiego, Lecha Kunki, Jana Lenicy, Mieczysława Porębskiego, Jerzego Sołtana, Ryszarda Stanisławskiego, Andrzeja Strumiłło, Bogusława Szwacza oraz Andrzeja Wróblewskiego.

"To opowieść o polskiej sztuce lat 40. i 50. opowiedziana przez pryzmat podróży europejskich i pozaeuropejskich polskich artystów i krytyków sztuki. Przedstawia historię ich spotkań z artystami zagranicznymi - zachodnimi i wschodnimi oraz tamtejszymi nurtami w sztuce, nowymi ideami i trendami. Te podróże odbywają się w specyficznym czasie, czyli w latach powojennych, podczas apogeum +zimnej wojny+ i ten kontekst polityczny również jest tu istotny. Ważnymi punktami na ówczesnej mapie artystycznej były Praga, Amsterdam, Londyn, Rzym, Moskwa, Nowy Jork, a zwłaszcza Paryż" - opowiadała kuratorka wystawy Joanna Kordjak-Piotrowska.

Wśród eksponatów znajdujących się na wystawie są m.in. obrazy, szkicowniki polskich artystów, zawierające notatki i rysunki powstałe podczas podróży oraz same szkice oraz rzeźby stanowiące artystyczne "przetworzenie" tych relacji. Na ekspozycji można także zobaczyć dziennik z podróży do Wietnamu, okładki polskich gazet poświęcone ważnym wydarzeniom zagranicznym tamtego okresu, materiały z kronik filmowych i archiwalne filmy video ze zbiorów prywatnych artystów, a także korespondencję artystów polskich i zagranicznych.

Na ekspozycję "Góra i dół" złożyły się prace autorstwa Roberta Maciejuka i Honzy Zamojskiego. Jak podkreślają artyści, ich prace stanowią efekt twórczego "przetworzenia materiałów źródłowych" pochodzących z różnych miejsc - internetu, książek, gazet, pocztówek czy fotografii. Maciejuk za jeden z kluczowych dla swoich prac uznaje motyw "góry, która może być postrzegana jako symbol zdobywania wiedzy, które tu jest zmącone czy wzbogacone przez złudzenie". Z kolei Zamojski przyznaje, że jedną z jego kluczowych inspiracji jest "syntetyczne przedstawienie ludzkiej postaci".

W przestrzeni dwóch sal galerii zwiedzający mogą zobaczyć różnorodne prace obu artystów m.in. szkice, obrazy, przetworzone pocztówki, instalacje czy materiały video. Elementem ekspozycji, jak zaznaczają twórcy, jest także publikacja pt. "Kosmo i kosmos i okolice" przygotowana przez samych artystów we współpracy z krytykiem i teoretykiem sztuki Andrzejem Kostołowskim.

Wystawa "Mapa. Migracje artystyczne a zimna wojna" będzie dostępna dla zwiedzających do 9 lutego 2014 r., a ekspozycja "Góra i dół" - do 16 lutego. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)