Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: I Krajowe Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej

0
Podziel się:

Blisko 500 ekspertów, przedstawicieli biznesu, administracji oraz służb
mundurowych uczestniczyło w zorganizowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa I Krajowym Forum
Ochrony Infrastruktury Krytycznej, które w piątek odbyło się w Warszawie.

Blisko 500 ekspertów, przedstawicieli biznesu, administracji oraz służb mundurowych uczestniczyło w zorganizowanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa I Krajowym Forum Ochrony Infrastruktury Krytycznej, które w piątek odbyło się w Warszawie.

Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym infrastruktura krytyczna to obiekty, urządzenia oraz instalacje i usługi kluczowe dla bezpieczeństwa państwa np. dotyczące łączności, ochrony zdrowia, transportu, zaopatrzenia w energię i wodę.

"Często nie w pełni zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nasze codzienne życie zależne jest od sprawnego działania różnego rodzaju systemów: energetycznych, informatycznych, bankowych czy wielu innych. Przyzwyczailiśmy się do pewnego standardu i nawet nie zastanawiamy się, co by się stało, gdyby któryś z systemów zawiódł" - powiedział dyrektor RCB Marek Komorowski podczas spotkania zorganizowanego na Stadionie Narodowym.

"Obiekty, które wchodzą w skład tych systemów - kluczowe dla bezpieczeństwa państwa i obywateli, to właśnie infrastruktura krytyczna. Jej sprawne funkcjonowanie zależy w znacznym stopniu od współpracy administracji publicznej i przedsiębiorców, którzy w większości tymi systemami zarządzają" - dodał szef RCB.

Podkreślił, że fora ochrony infrastruktury krytycznej, nie tylko krajowe, ale również wojewódzkie mają stanowić jedno z narzędzi, które ułatwi współpracę administracji z przedsiębiorcami. "Celami dzisiejszego forum są: identyfikacja kluczowych problemów z zakresu infrastruktury krytycznej, wypracowanie propozycji rozwiązań oraz dzielenie się dobrymi praktykami" - powiedział Komorowski.

W niejawnym wykazie podmiotów infrastruktury krytycznej znajduje się 760 obiektów, w tym trzy należące do MSZ za granicą, kluczowych dla bezpieczeństwa państwa. Wykaz jest jednym z elementów przyjętego pod koniec marca przez rząd Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej. Jego celem jest stworzenie warunków do poprawy bezpieczeństwa państwa, m.in. dotyczy przygotowania na sytuacje kryzysowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na infrastrukturę krytyczną.

Zgodnie z definicją infrastruktura krytyczna obejmuje systemy: zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa, łączności, sieci teleinformatycznych, finansowe, zaopatrzenia w żywność, zaopatrzenia w wodę, ochrony zdrowia, transportowe, ratownicze, zapewniające ciągłość działania administracji publicznej, produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

Z informacji RCB wynika, że najwięcej kluczowych obiektów znajduje się na terenie województw: mazowieckiego (242), śląskiego (72), wielkopolskiego (59) i dolnośląskiego (50). Gospodarzem ponad połowy są trzy resorty: administracji i cyfryzacji, gospodarki oraz Skarbu Państwa.

Za zaopatrzenie w żywność odpowiada jeden podmiot, za zaopatrzenie w wodę - 38. Po trzy podmioty odpowiadają za produkcję, składowanie i przechowywanie substancji chemicznych i promieniotwórczych (w tym rurociągów substancji niebezpiecznych) oraz za ochronę zdrowia; sieci teleinformatyczne - 5, dział finansowy - 7, transport - 9, ratownictwo - 19, zapewnienie ciągłości funkcjonowania administracji publicznej - 26. Za zaopatrzenie w energię elektryczną, surowce energetyczne i paliwa odpowiada 27 podmiotów, a za łączność - 31.

Działające od 2008 r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa odgrywa kluczową rolę w budowie systemu ochrony infrastruktury krytycznej w Polsce. RCB pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, tworzy i przygotowuje dokumenty strategiczne z zakresu zarządzania kryzysowego takie jak: Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego, Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa państwa oraz zapewnia obsługę Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Analitycy RCB, którego roczny budżet wynosi kilka mln zł, zbierali i przekazywali informacje m.in. podczas powodzi, siarczystych mrozów czy dużych awarii energetycznych. (PAP)

gdyj/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)