Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa i Tel Awiw podpisały umowę o współpracy w edukacji

0
Podziel się:

Umowę o współpracy w dziedzinie edukacji podpisały w poniedziałek w
Warszawie dyrektor Biura Edukacji stołecznego ratusza Jolanta Lipszyc i dyrektor Departamentu
Edukacji, Kultury i Sportu Administracji Tel Awiwu Dafny Lev. Celem umowy jest wzmocnienie i
rozszerzenie dotychczasowych kontaktów.

Umowę o współpracy w dziedzinie edukacji podpisały w poniedziałek w Warszawie dyrektor Biura Edukacji stołecznego ratusza Jolanta Lipszyc i dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Sportu Administracji Tel Awiwu Dafny Lev. Celem umowy jest wzmocnienie i rozszerzenie dotychczasowych kontaktów.

"Pytano mnie, jakie będą korzyści dzisiejszego spotkania. Odpowiedziałem, że właściwie czas przyszły jest tutaj nieuzasadniony, bo to, co dziś nastąpi to tak naprawdę kontynuacja i rozwój. Nasze kontakty trwają od wielu lat, w różnych okresach były mniej lub bardziej intensywne" - powiedział przed podpisaniem umowy wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

Podkreślił, że obu stronom zależy na "tak intensywnych kontaktach, jak tylko być one mogą w obecnych warunkach". "One są niezbędne ze względu na wspólną przeszłość i przyszłość" - zaznaczył Paszyński.

"Poruszając się po eleganckich ulicach Warszawie miałam wrażenie, że cofam się w przeszłość, wracam do wspomnień, których przecież nie mogę mieć, które nie wiem skąd we mnie są. Prawdopodobnie to efekt literatury, kultury, która z Europy Wschodniej, a szczególnie z Polski, została przeniesiona do Izraela (...) Chciałabym, by młodzi ludzie, też mogli to odczuć, poznać sami związki między naszymi narodami" - powiedziała Lev.

Jak informuje wydział prasowy stołecznego ratusza, celem umowy jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie edukacji, rozszerzenie jej o nowe wątki (np. współpraca młodzieży - wspólne projekty tematyczne realizowane przez internet), przygotowanie szkół do wymiary młodzieży.

Od 2008 r. Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zaangażowało się w organizację jednodniowych spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej. W ramach tego programu, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Forum Dialogu miedzy Narodami, tylko w ubiegłym roku w spotkaniach mających na celu wzajemne poznanie i przełamanie istniejących stereotypów wzięło udział ponad 1500 licealistów z Izraela i Polski.

Organizowane są też spotkania dyrektorów szkół z obu krajów: w ubiegłym roku dyrektorzy z Tel Awiwu gościli w Warszawie, za dwa tygodnie warszawscy dyrektorzy wyjadą do Izraela.

Tel Awiw jest miastem partnerskim Warszawy. Umowę w tej sprawie podpisano w 1992 roku.

W maju tego roku w Jerozolimie ówczesny wiceminister edukacji Zbigniew Marciniak i przedstawiciel Izraelskiej Rady Wymiany Młodzieży Nafftali Derei podpisali zaś "Program współpracy o polsko-izraelskiej wymianie młodzieży", dzięki któremu polscy uczniowie będą mogli odwiedzać Izrael, a następnie gościć izraelskich kolegów. Program ten jest wynikiem woli wyrażonej wspólnie przez prezydentów i premierów Polski i Izraela podczas spotkań, które miały miejsce w 2008 r.(PAP)

dsr/ abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)