Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Międzynarodowa konferencja nt. popularyzacji astronomii

0
Podziel się:

Około 200 osób z 40 krajów spotkało się w Warszawie na konferencji CAP
2013: Challenges in Communication of Astronomy and Space Exploration, by dyskutować m.in. o
popularyzacji astronomii. Inauguracja odbyła się w poniedziałek na Politechnice Warszawskiej.

Około 200 osób z 40 krajów spotkało się w Warszawie na konferencji CAP 2013: Challenges in Communication of Astronomy and Space Exploration, by dyskutować m.in. o popularyzacji astronomii. Inauguracja odbyła się w poniedziałek na Politechnice Warszawskiej.

Spotkanie, w którym biorą udział astronomowie i popularyzatorzy astronomii, potrwa do piątku. Jego organizatorami są: Centrum Nauki Kopernik, Politechnika Warszawska, a także Międzynarodowa Unia Astronomiczna oraz New Space Foundation.

"Krajobraz edukacji się zmienia, bo i społeczeństwo się zmienia" - mówił podczas inauguracji spotkania Lars Lindberg Christensen z Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Przypomniał o niedawnych niepokojach społecznych np. w Egipcie czy Turcji. "Coś je ze sobą łączyło. Była to wyraźna potrzeba społeczeństwa, by angażować się w polityczne decyzje podejmowane przez rządy. Ten sam rodzaj potrzeb, pojawia się w komunikacji naukowej: to pragnienie, aby komunikacja nie przebiegała w jedną stronę, ale w obie strony. Takie podejście pozwoliłoby naszym odbiorcom zaangażować się i współpracować z nami na rzecz projektów dla dużej nauki. To jest dziś, moim zdaniem, jedno z naszych największych wyzwań" - stwierdził.

Według dr. hab. Lecha Mankiewicza z New Space Foundation, zarazem dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, zgoda na organizację konferencji w Polsce to uznanie dla naszego kraju. "Udało nam się zorganizować konferencję, która skupia ludzi z całego świata, odpowiedzialnych za popularyzację astronomii" - powiedział w rozmowie z PAP.

"Popularyzacja to wielka szansa dla astronomii, a przez to dla całej nauki. Bo w astronomii jak w tyglu mieszają się fizyka, chemia, medycyna, nauki inżynierskie" - dodał Mankiewicz. Zaznaczył, że astronomia jest o tyle ważną dziedziną nauki, że niebo jest dostępne za darmo dla wszystkich, również tam, gdzie rozwój gospodarczy jest najsłabszy. "Musimy wytłumaczyć ludziom, dlaczego warto zajmować się nauką" - powiedział naukowiec.

W ramach konferencji, oprócz spotkań dla specjalistów, w Centrum Nauki Kopernik przygotowywane są również wykłady popularnonaukowe dla wszystkich zainteresowanych astronomią. W poniedziałek odbędzie się spotkanie z dr Robertem Simpsonem, astronomem i głównym twórcą portalu Zooniverse oraz autorem bloga Orbiting Frog. We wtorek odbędzie się dyskusja o kosmicznych inspiracjach na przykładzie druku 3D czy rozszerzonej rzeczywistości. W piątek z kolei o innowacyjnych sposobach wykrywania planet poza Układem Słonecznym opowie dr Edward Gomez - astronom, programista i popularyzator nauki. Po wykładzie zorganizowane będą wspólne obserwacje Księżyca.

Podczas poniedziałkowej inauguracji uhonorowano zmarłego w tym roku popularyzatora astronomii - Pawła Maksyma. Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała imieniem pawelmaksym planetoidę odkrytą przez polskich uczniów.

Konferencje CAP (Communicating Astronomy with the Public) odbywają się co dwa lata, a dotyczą popularyzacji nauki i edukacji w szeroko rozumianej astronomii i badaniach przestrzeni kosmicznej. Prawa do jej organizowania przyznaje Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Jak podkreślają organizatorzy, konferencja wspierać ma w Polsce proces powołania oddziału Biura Edukacyjnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Education Resource Office - ESERO) oraz Inkubatora Technologii Kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. (PAP)

lt/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)