Notowania

wiadomości
16.04.2013 15:33

Warszawa: Miejskie służby przygotowane do maratonu

# dochodzi wypowiedź rzecznika KSP dot. sprawdzenia pirotechnicznego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi wypowiedź rzecznika KSP dot. sprawdzenia pirotechnicznego #

16.04. Warszawa (PAP) - Trwają ostatnie przygotowania do maratonu, który w niedzielę ma się odbyć w Warszawie. Ratusz i policja zapewniają, że są w kontakcie z organizatorami. Środki bezpieczeństwa są odpowiednie - poinformował we wtorek komitet organizacyjny maratonu.

"Przy każdej takiej imprezie przedstawiciele urzędu miasta oraz służb m.in. policji i straży miejskiej spotykają się z organizatorami. Zapewnienie porządku podczas takich imprez jest przede wszystkim obowiązkiem organizatora" - powiedział PAP rzecznik stołecznego magistratu Bartosz Milczarczyk.

Poinformował, że w tym tygodniu, w czwartek, odbędzie się kolejne spotkanie z organizatorami maratonu. "Na pewno miasto będzie przygotowane. Jesteśmy w kontakcie także ze służbami centralnymi, które przekazują nam różne informacje. Wszystko idzie zgodnie z planem" - powiedział Milczarczyk.

Służby mundurowe podczas podobnych wydarzeń zajmują się przede wszystkim kierowaniem ruchem ulicznym. Rzecznik KSP aspirant Mariusz Mrozek zapewnił, że policja zrobi wszystko co niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczestnikom maratonu, jak i jego widzom.

We wtorek komitet organizacyjny ORLEN Warsaw Marathon wydał oświadczenie, w którym złożono "szczere wyrazy współczucia rodzinom ofiar i poszkodowanych" w Bostonie. W poniedziałek doszło tam do dwóch niemal równoczesnych wybuchów tuż obok mety słynnego maratonu bostońskiego, kiedy jego uczestnicy kończyli bieg. Zginęły co najmniej 3 osoby - w tym 8-letnie dziecko, a ponad 140 zostało rannych.

"W wyrazie solidarności z bostońskimi maratończykami uczcimy pamięć ofiar minutą ciszy w niedzielę przed startem maratonu, jak również w sobotę podczas oficjalnej ceremonii otwarcia" - poinformował komitet organizacyjny maratonu.

Organizatorzy ORLEN Warsaw Marathon zapewnili, że trwające od kilku miesięcy przygotowania do maratonu w stolicy przebiegają planowo i są kontynuowane. "Środki bezpieczeństwa są adekwatne do okoliczności oraz zostały uzgodnione z odpowiednimi służbami, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie" - poinformowano.

Niezależnie od tego organizator poinformował, że zwrócił się do policji z prośbą o dodatkowe zabezpieczenie pirotechniczne. "W strefie start/meta oraz w Miasteczku Biegaczy zamontowany zostanie wzmocniony monitoring. Profilaktycznie dokonujemy też ponownego przeglądu procedur bezpieczeństwa" - poinformowano.

Rzecznik KSP powiedział PAP, że jeżeli organizator zwróci się do policji o dodatkowe sprawdzenie pirotechniczne, to zostanie ono przeprowadzone. Chodzi o okolice Stadionu Narodowego. "W przypadku dużych imprez, które odbywają się w Warszawie, a tutaj mamy z taką do czynienia, to sprawdzenia pirotechniczne są wykonywane za każdym razem. Nie należy traktować tego jak sytuację nadzwyczajną. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa" - powiedział Mrozek.

  1. mistrzostwa Polski w maratonie mężczyzn odbędą się 21 kwietnia. O medale biegacze rywalizować będą podczas nowej imprezy lekkoatletycznej, jaką jest ORLEN Warsaw Marathon. Może wziąć w nim udział każdy, kto ukończył 18 lat. Dotychczas chęć pokonania dystansu 42 km 195 m wyraziło trzy i pół tysiąca osób.

Tegoroczny kwiecień bije wszelkie rekordy pod względem liczby maratonów w Polsce, których będzie osiem - tyle, co jeszcze parę lat temu w ciągu całego roku: 1 kwietnia - Wrocław, 7 - Dębno, 14 - Łódź, 20 - Młochów koło Warszawy, 21 - Warszawa (Orlen oraz sztafeta Ekiden organizowana przez Fundację "Maraton Warszawski") oraz Boruja Kościelna k. Nowego Tomyśla, 28 - Kraków.(PAP)

gdyj/ pz/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz