Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Obywatelskie Forum Bezpieczeństwa i festyn dla mieszkańców

0
Podziel się:

Debaty na temat bezpieczeństwa z udziałem organizacji pozarządowych i
festyn dla mieszkańców zorganizowano w sobotę w Warszawie w ramach Obywatelskiego Forum
Bezpieczeństwa. Według organizatorów to pierwsza tego typu ogólnopolska inicjatywa w kraju.

Debaty na temat bezpieczeństwa z udziałem organizacji pozarządowych i festyn dla mieszkańców zorganizowano w sobotę w Warszawie w ramach Obywatelskiego Forum Bezpieczeństwa. Według organizatorów to pierwsza tego typu ogólnopolska inicjatywa w kraju.

Spotkanie pod patronatem ministra spraw wewnętrznych i wojewody mazowieckiego miało zintegrować różne środowiska i zmobilizować je do wspólnego działania dla poprawy bezpieczeństwa obywateli - przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Podczas forum zorganizowanego w lożach stołecznego stadionu Legii prezentowały się m.in. Harcerska Grupa Ratownictwa Medycznego ze Starachowic i stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki prowadzący razem w ciągu roku m.in. takie akcje jak "Pasażer zawsze bezpieczny" czy "Nie śmigam na bani" - lokalną odmianę akcji "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu.

U starachowickich harcerzy można było nauczyć się zasad prowadzenia akcji ratowniczej - sztucznego oddychania czy przywracania akcji serca na fantomach - nie tylko imitujących dorosłych ludzi, ale też dzieci. Na stoiskach ZHP zaprezentowała się też Chorągiew Lubuska, ale można było też spotkać ludzi z mniejszych organizacji, takich jak fundacja "Pies w służbie człowieka" czy organizacji "Ratownictwo katastroficzne". O swojej pracy opowiadali też m.in. przedstawiciele Fundacji Itaka i La Strada.

W trakcie festynu na sztucznej murawie jednego z boisk Legii warszawiacy mogli obejrzeć sprzęt używany codziennie przez policję, straż pożarną czy Straż Graniczną. Na stoisku WOPR można było z bliska przyjrzeć się skuterowi wodnemu i akcesoriom do ratowania tonących. Oprócz quadów, motocykli i samochodów różnych służb Żandarmeria Wojskowa przywiozła symulator jazdy samochodem, a policja - jazdy motorem.

Można było też na własnej skórze odczuć skutki delikatnego zderzenia - siedzącą w samochodowym fotelu i zapiętą w pasy bezpieczeństwa osobę zsuwano po lekko nachylonej ok. trzymetrowej pochylni; na końcu fotel z pasażerem gwałtownie zatrzymuje się. Pomimo małej prędkości efekt uderzenia wywierał duże wrażenie na chętnych, którzy skorzystali z symulatora zderzeń.

Po przejściu slalomu w głowie kręciło się też tym, którzy zakładali gogle, w których człowiek widzi świat, jak po wypiciu alkoholu. Próbujący przejść między słupkami mieli z tym duże trudności. Dzieci próbowały też swoich umiejętności na rowerowym torze przeszkód w zaimprowizowanym na stadionie przez policję mini miasteczku ruchu drogowego.

Debaty o bezpieczeństwie podczas Forum prowadzili nie tylko przedstawiciele instytucji państwowych i naukowcy, ale przede wszystkim członkowie i wolontariusze z organizacji pozarządowych. Kilkunastoosobowa grupa wzięła też udział w rozmowie o sztuce zaangażowanej społecznie z udziałem artystów, m.in. reżyserów Magdaleny Łazarkiewicz i Macieja Ślesickiego.

Rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski mówił w sobotę dziennikarzom, że policjant ma zwykle do czynienia z tym, czego nie zrobiono wcześniej w dziedzinie wychowania młodego człowieka, edukacji, promowania wartości. "Po to między innymi są takie spotkania jak warszawskie - służą mówieniu o tym, dlaczego do takich sytuacji dochodzi, jak można im przeciwdziałać, co konkretnie zrobić, by było ich jak najmniej" - podkreślił.

W Forum brały udział dzieci i młodzież uczestniczące w programie "Profilaktyka a Ty" (PaT). Sokołowski podkreślił, że zainicjowany w policji przez kilkudziesięciu zapaleńców PaT przez prawie dziesięć lat rozwinął się do sporych rozmiarów. "Obecnie w program zaangażowane są tysiące młodych ludzi w całym kraju, stale działa 70 grup PaT" - podał.

"Zależało nam na tym, by o profilaktyce, przeciwdziałaniu i o problemach dzieci i młodzieży mówiła sama młodzież, żeby to rówieśnicy docierali do swoich koleżanek i kolegów i mówili im o problemach uzależnień" - powiedział. "Inaczej młody człowiek słucha policjanta, który w odbiorze społecznym jest tą pouczającą osobą, a inaczej rówieśnika, który mówi mu o tym samym, a ten przekaz łatwiej do niego dociera" - powiedział.

Organizatorem "Obywatelskiego Forum Bezpieczeństwa" była Fundacja "Oswoić Stres" w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej".(PAP)

ago/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)