Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Od wtorku nowy mural dedykowany Marii Skłodowskiej-Curie

0
Podziel się:

Od wtorku na tzw. patelni przy stacji metra Centrum będzie powstawał
kolorowy mural dedykowany Marii Skłodowskiej-Curie. Wykonywany będzie projekt warszawiaka Igora
Chołdy, używającego pseudonimu Aqualoopa, który wygrał konkurs na tę realizację.

Od wtorku na tzw. patelni przy stacji metra Centrum będzie powstawał kolorowy mural dedykowany Marii Skłodowskiej-Curie. Wykonywany będzie projekt warszawiaka Igora Chołdy, używającego pseudonimu Aqualoopa, który wygrał konkurs na tę realizację.

Jak poinformowali w poniedziałek PAP organizatorzy konkursu, zwycięski projekt wyłoniony został spośród 48 prac nadesłanych z całej Polski. Jury - do udziału, w którym zostały zaproszone osoby reprezentujące warszawski ratusz i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz artysta street-artowy Paweł Kozłowski znany jako Swanski - wybrało go jednomyślnie.

Zgodnie z regulaminem konkursu w projekcie trzeba było połączyć dwa tematy: Marię Skłodowską-Curie i Warszawę, czyli miasto, w którym urodziła się noblistka. Mural powstanie w miejscu Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; 120 lat temu przyszła noblistka wyruszyła z niego na naukowy podbój Paryża.

Zwycięska praca w pierwszej chwili nie kojarzy się jednak ani z Warszawą, ani z wybitną uczoną. Wydaje się plątaniną miękkich, wręcz organicznych kształtów i soczystych barw: dominują duże płaszczyzny różnych odcieni żółci, pomarańcz, czerwień, turkus i błękity. Uważny obserwator wśród fantastycznych kształtów, stworów, ryb i ptaków zobaczy również naczynia chemiczne: probówki, kolby, a także Pałac Kultury i Nauki oraz kilka kobiecych twarzy.

To właśnie niejednoznaczność pracy zwróciła na nią uwagę jury. "Od uczestników konkursu oczekiwaliśmy twórczej interpretacji, a nie doklejenia mniej lub bardziej przerobionego portretu Marii z internetu. Dlatego bardzo podoba mi się podejście do tematu. Jest abstrakcyjne, choć pozwala odnaleźć w całej pracy sens" - tak wybór zwycięskiego projektu uzasadnił Swanski. "Wybierając medium jakim jest street-art i mural, jesteśmy zobowiązani iść dalej tym tropem i kierować się po części zasadami tego rodzaju medium" - zaznaczył.

Przed zwycięzcą pozostaje teraz stworzenie pracy na 200 m kw. jednej z najlepszych muralowych ścian w Warszawie. W weekend, przy pomocy artystów z Good Looking Studio, powstał już obrys głównych elementów pracy. Od wtorku wszyscy zainteresowani mogą patrzeć jak powstaje mural. Prace mają potrwać do piątku.

W konkursie wyróżniono również Piotra Deptę ze Szczecina i Krzysztofa Bagińskiego z Wrocławia. Jury postanowiło przyznać dwa dodatkowe wyróżnienia, nieprzewidziane w regulaminie konkursu za "nieszablonowe podejście do tematu". Zdobyli je Paulina Kosma ze Szczyrku oraz artysta o pseudonimie NTLA.

Konkurs został zorganizowany przez Good Looking Studio przy współudziale miasta st. Warszawa, w ramach kampanii "Urodziłam się w Warszawie". Mural na tzw. patelni to nie pierwszy mural w Warszawie poświęcony noblistce. W grudniu ub.r. powstał mural na ścianie budynku Biblioteki Publicznej przy ul. Lipowej. Przedstawia uczoną trzymającą laboratoryjne naczynia w dłoniach. W jednym z nich odbija się krajobraz Warszawy z górującą sylwetą wieżowców i Pałacu Kultury i Nauki.(PAP)

dsr/ mlu/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)