Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Podpisano umowę na projekt wykonawczy Muzeum Katyńskiego

0
Podziel się:

Pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci sp. z o.o. podpisała z Muzeum
Wojska Polskiego umowę na opracowanie projektów wykonawczych Muzeum Katyńskiego w Warszawie, które
powstanie na terenie Kaponiery Cytadeli Warszawskiej.

Pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci sp. z o.o. podpisała z Muzeum Wojska Polskiego umowę na opracowanie projektów wykonawczych Muzeum Katyńskiego w Warszawie, które powstanie na terenie Kaponiery Cytadeli Warszawskiej.

Projekt architektoniczny, który jest rozwinięciem zwycięskiej pracy konkursowej, wykona do końca 2012 r. pracownia Brzozowski Grabowiecki Architekci z Warszawy. Umowę podpisali dyrektor prof. Janusz Cisek ze strony Muzeum Wojska Polskiego, którego placówka będzie oddziałem oraz architekci Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki ze strony wykonawcy.

Kolejne etapy realizacji projektu Muzeum Katyńskiego, a więc wybór generalnego wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na początek 2013 r. Placówka będzie się mieściła w Kaponierze Cytadeli Warszawskiej.

"Muzeum Katyńskie znajdzie się w części Cytadeli Warszawskiej, głównie w istniejących już trzech budynkach, które są częścią tego zabytkowego zespołu. Samo muzeum będzie w Kaponierze, a wejście do niego znajdzie się w Bramie Nowomiejskiej, na przedłużeniu Traktu Staromiejskiego, u wylotu ul. Zakroczymskiej. Zostanie też wyremontowane przedpole od ul. Jeziorańskiego jako taka strefa wejściowa do muzeum. Trzeci stary budynek to arkadowa budowla działobitni, gdzie w pięciu dużych, przeszkolonych, zamkniętych arkadach znajdą się tablice z nazwiskami pomordowanych oficerów. Do placu znajdującego się wewnątrz bastionu będzie prowadziło przejście" - opowiadał PAP we wtorek Jan Belina-Brzozowski, z pracowni Brzozowski/Grabowiecki Architekci.

Cały teren, gdzie ma powstać muzeum ma ok. 2,5 ha powierzchni. "Ma trochę nastrój parku z trzema starymi budowlami i przecięciem znajdującego się tam wału, jako dojściem do dawnej działobitni. Ważną częścią całego projektu jest wnętrze tego bastionu, które pełni taką funkcję placu, pośrodku którego zostanie umieszczony kwadrat utworzony z drzew, symbolizujący las katyński. Przy nim zaprojektowano plac apelowy, który może służyć jako miejsce uroczystości katyńskich" - relacjonował Belina-Brzozowski.

Jak zaznaczył, obecnie rozpoczyna się ostatni etap projektu Muzeum Katyńskiego. "To czas na rozwiązywanie najdrobniejszych szczegółów decydujących o jakości i wyrazie muzeum. Szczególnie nietypowa praca czeka nas przy projektowaniu monumentalnych schodów pomiędzy wysokimi na 11 metrów pionowymi ścianami w wale cytadeli. Schody połączą Epitafium Katyńskie mieszczące nazwiska pomordowanych oraz Plac Apelowy z symbolicznym lasem katyńskim. Wykonane będą w całości z barwionego według specjalnej receptury betonu, projektujemy też dla nich nietypowe szalunki. Dzięki niezwykłej formie oraz mocnemu wyrazowi mają szansę stać się symbolem placówki" - powiedział architekt.

Dodał równocześnie, że jego pracownia oddzielnie zawierała z Muzeum Wojska Polskiego umowy na projekt koncepcyjny, budowlany i wykonawczy. "I ten projekt wykonawczy to już ostatni projekt, który umożliwia wykonawcy rozpoczęcie umowy. Umowa zakończy się w grudniu, kiedy przedstawimy kompletną dokumentację projektową, a na wiosnę będzie możliwy przetarg na wybór wykonawcy i rozpoczęcie budowy. W tym roku konieczne jest jeszcze także uzyskanie pozwolenia na budowę. Otwarcie Muzeum Katyńskiego jest planowane na 2014 rok" - podsumował Belina-Brzozowski. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)