Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Spektakl "Kukiełki pod Barykadą"

0
Podziel się:

Spektakl "Kukiełki pod Barykadą" przybliżający realia powstańczej
codzienności oraz ukazujący różne postawy mieszkańców stolicy będzie można obejrzeć w niedzielę na
stołecznym Powiślu w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

*Spektakl "Kukiełki pod Barykadą" przybliżający realia powstańczej codzienności oraz ukazujący różne postawy mieszkańców stolicy będzie można obejrzeć w niedzielę na stołecznym Powiślu w ramach obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. *

Przedstawienie zostanie pokazane na podwórku kamienicy przy ul. Konopczyńskiego 5/7 na warszawskim Powiślu, gdzie było grane podczas powstania. "To kamienica z lat 30., w której znajdował się także powstańczy szpital i te przestrzenie w takiej samej postaci zachowały się do dzisiaj. Planujemy odtworzenie tam przedstawienia +Kukiełki pod barykadą+. Spektakl opowiada o powstańczych realiach, a jego bohaterami są m.in. Strojnicka, Mięczak, Żołnierz AK czy Morowy, reprezentujący zarówno pozytywne, jak i negatywne postawy mieszkańców powstańczej stolicy" - relacjonowała PAP Anna Sobińska z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Teatrzyk "Kukiełki pod Barykadą" powstał na początku powstania warszawskiego na Powiślu. Tekst przedstawienia został przygotowany w ciągu jednego dnia i był na bieżąco aktualizowany. Powstańcza premiera spektaklu odbyła się 16 sierpnia w domu przy ul. Tamka 38 przed dowództwem Zgrupowania "Krybar". W następnych dniach przedstawienie odgrywano w schronach, piwnicach, mieszkaniach, a nawet w bramach Powiśla i Śródmieścia.

"Było to przedstawienie przeznaczone dla żołnierzy, którego premiera miała miejsce przed dowództwem Powiśla. Potem w jednej z gazet powstańczych ukazała się jego recenzja, a grane było do końca sierpnia, kiedy to twórcy zdecydowali o jego zawieszeniu uznając, że to już nie jest czas na satyryczne przedstawienia. Zachował się kalendarzyk jednej z twórczyń teatrzyku z dokładnie wypisanymi miejscami wystawiania spektaklu" - powiedziała Sobińska.

W piwnicy kamienicy na Powiślu będzie można także zwiedzić przestrzenie, w których odtworzony zostanie znajdujący się tam w 1944 roku powstańczy szpital. Zaprezentowany tam także zostanie krótki film dokumentalny o powstańczym przedstawieniu. "To zarejestrowana już jakiś czas temu rozmowa z Krystyną Berwińską, autorką tekstu spektaklu i Zofią Rendzner-Czerwosz, która przygotowywała kukiełki. Oryginalne niestety się nie zachowały, ale ponieważ ich twórczynie przeżyły powstanie, pod ich okiem i w oparciu o zdjęcia zachowane z powstania, zostały odtworzone i będą zaprezentowane podczas przedstawienia" - podkreśliła Sobińska.

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Patronem medialnym obchodów 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

akn/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)