Notowania

wiadomości
27.05.2013 14:56

Warszawa: Stacje metra Centrum i Świętokrzyska nieczynne w długi weekend

Od czwartku do niedzieli metro w Warszawie nie będzie jeździło między stacjami Politechnika-Ratusz Arsenał; nieczynne będą stacje Centrum i Świętokrzyska. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od czwartku do niedzieli metro w Warszawie nie będzie jeździło między stacjami Politechnika-Ratusz Arsenał; nieczynne będą stacje Centrum i Świętokrzyska. Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza.

Utrudnienia są związane z budową centralnego odcinka II linii metra - poinformował w poniedziałek rzecznik Metra Warszawskiego Krzysztof Malawko. Stacje Centrum i Świętokrzyska zostaną wyłączone z ruchu ze względów bezpieczeństwa, natomiast antresole handlowe będą czynne.

Jak podało Metro Warszawskie, w środę w nocy tarcza "Anna" rozpocznie drążenie tunelu metra pod istniejącymi tunelami I linii metra; będzie się przebijać z wentylatorni do wschodniego korpusu stacji Świętokrzyska.

"Cała operacja zakończy się 2 czerwca. Jeżeli zaistnieją odpowiednie warunki, wznowienie ruchu może nastąpić wcześniej. O ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco" - podkreślono w komunikacie.

W związku z zamknięciem dwóch stacji uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza, m.in. linia Z-1 na trasie: Metro Marymont - Włościańska - Słowackiego - Mickiewicza - Andersa - Marszałkowska - Waryńskiego - Metro Politechnika. Szczegóły na www.ztm.waw.pl

Stacje Centrum i Świętokrzyska w związku z budową II linii metra zostaną zamknięte na dłużej w wakacje. "Na razie nie ma konkretnych terminów. Chcemy, aby prace zamknęły się w okresie dwóch wakacyjnych miesięcy" - powiedział w poniedziałek PAP Malawko.

Na stacji Świętokrzyska będą przecinały się dwie linie metra, dlatego konieczne jest m.in. zbudowanie przejścia między peronami linii, klatki oraz korytarza. Pod ul. Marszałkowską planowana jest budowa antresoli oraz zespołu przejść.

Natomiast w tunelu połączeniowym w rejonie stacji Centrum będzie możliwy przejazd pociągów pomiędzy I i II linią podziemnej kolejki, dlatego niezbędne jest przygotowanie infrastruktury. Zostaną tam zbudowane dodatkowe zwrotnice, przebudowany ma być też układ zasilania i sterowania ruchem pociągów.

Centralny odcinek II linii metra będzie miał siedem stacji ("Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński") i połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. W maju konsorcjum budujące centralny odcinek II linii metra i miasto st. Warszawa zawarły ugodę o zmianie terminu zakończenia budowy; nowy termin zakończenia inwestycji to 30 września 2014 r. Początkowo miał to być październik 2013 r.(PAP)

kno/ bos/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz