Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Uczniowska kostka domina na rocznicę upadku muru berlińskiego

0
Podziel się:

Uczniowie ze stołecznych szkół pomalowali w poniedziałek w Punkcie
Informacyjnym Unii Europejskiej w Warszawie ostatnią z tysiąca kostek symbolicznego domina, które
runie 9 listopada w stolicy Niemiec, przypominając o zburzeniu przed 20 laty muru berlińskiego.

Uczniowie ze stołecznych szkół pomalowali w poniedziałek w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej w Warszawie ostatnią z tysiąca kostek symbolicznego domina, które runie 9 listopada w stolicy Niemiec, przypominając o zburzeniu przed 20 laty muru berlińskiego.

7 listopada styropianowe kostki - mające 2,5 metra wysokości, metr szerokości i prawie pół metra grubości - zostaną ustawione wzdłuż fragmentu dawnej linii muru berlińskiego od budynku Reichstagu do Placu Poczdamskiego. 9 listopada, w 20. rocznicę zburzenia muru, runą one jak kostki domina. Od strony Reichstagu proces uruchomi były przywódca Solidarności Lech Wałęsa; z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek popchnie kostki od strony Placu Poczdamskiego. Inscenizacja będzie stanowić kulminacyjny punkt obchodów 20. rocznicy pokojowej rewolucji w dawnej NRD.

Większość z 1000 kostek domina ozdobiła młodzież z różnych miejscowości w Niemczech. Przed kilkunastoma dniami w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli kostkę malował z dziećmi także szef Komisji Jose Manuel Barroso. W akcję malowania kostek włączyły się ponadto przedstawicielstwa KE w Paryżu, Londynie i Warszawie. Polsce przypadły łącznie trzy kostki; dwie z nich zostały pomalowane 4 czerwca w związku z obchodami historycznych wyborów z 1989 r.

Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom Rafał Rudnicki z Przedstawicielstwa KE w Polsce, poza Niemcy trafiło łącznie około 20 z 1000 kostek. "Część z nich była malowana w krajach, w których wciąż stoją jakieś mury dzielące społeczeństwa, m.in. w Korei Południowej i na Cyprze" - zaznaczył.

W poniedziałek w Warszawie kostkę domina malowały dzieci i młodzież ze stołecznych szkół. Rudnicki wyjaśnił, że zaproszenie młodzieży z całej Polski byłoby trudne ze względów logistycznych.

Rudnicki podkreślił, że organizatorzy nie narzucali młodym ludziom żadnego motywu, który miałby znaleźć się na kostce. "Zostawiliśmy młodym ludziom absolutną dowolność. Chcieliśmy, by to było ich spojrzenie na to, co działo się przez ostatnie 20 lat w Europie" - dodał.

Na jednej ze ścian kostki młodzież namalowała mur z cegieł, w który wkomponowano słowa refrenu utworu Jacka Kaczmarskiego "Mury". Na przeciwległej ścianie młodzi ludzie namalowali wyrastające z pękniętego muru drzewo, które zamiast liści ma odciśnięte dłonie młodych uczestników akcji. Innym motywem, który znalazł się na kostce było gniazdo, z którego zrywały się do lotu symbolizujące wolność ptaki.

"Dłonie to symbol naszego zjednoczenia; tego, że łączymy się, by pokazać naszą dumę z tego, że jesteśmy wolni, a także by pokazać, że jesteśmy wdzięczni tym, którzy o tę wolność walczyli" - powiedziała PAP Aleksandra Witkowska ze Szkoły Sióstr Nazaretanek.

"Drzewo to symbol nas - młodych ludzi - którzy wyrastamy na tym murze i będziemy wzrastać, pamiętając o nim, ale jednocześnie burząc go korzeniami" - mówiła z kolei Marta Wiejak z tej samej szkoły.

Po pomalowaniu kostka będzie przez dwa dni schła, a następnie zostanie spakowana do drewnianej skrzyni i wysłana do Berlina.

P.o. dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marie-Therese Duffy-Haeusler zaznaczyła, że kostka będzie jednym z wielu polskich akcentów podczas uroczystości w Berlinie 9 listopada. "Tego dnia będziemy świętować nie tylko upadek muru berlińskiego, ale również upadek komunizmu i odzyskanie wolności przez ludzi, żyjących w Europie wschodniej i centralnej" - mówiła.

"Wielu ludzi, żyjących poza granicami Polski, było zainspirowanych działaniami papieża Jana Pawła II na rzecz wolności, walką Solidarności i w końcu zwycięstwem Polaków nad komunizmem" - podkreśliła.

Jak zaznaczyła, "wszyscy wiemy, że upadek komunizmu zaczął się dużo wcześniej przed 9 listopada 1989 r." "Jednym z kluczowych wydarzeń były historyczne wybory z 4 czerwca 1989 r. w Polsce" - oceniła. (PAP)

mzk/ ura/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)