Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: Umorzono śledztwo ws. gwałtu w Lesie Kabackim

0
Podziel się

Z powodu niewykrycia sprawcy Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów umorzyła
śledztwo w sprawie zgwałcenia, w sierpniu tego roku, młodej kobiety w Lesie Kabackim - poinformował
we wtorek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak.

bEqDsYFx

Z powodu niewykrycia sprawcy Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów umorzyła śledztwo w sprawie zgwałcenia, w sierpniu tego roku, młodej kobiety w Lesie Kabackim - poinformował we wtorek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Przemysław Nowak.

"Przed świętami sprawa została umorzona wobec niewykrycia sprawcy. Działania operacyjne policji będą trwały nadal. Jeżeli pojawi się jakikolwiek nowy dowód pozwalający na postawienie zarzutów to postępowanie zostanie podjęte na nowo" - powiedział Nowak, potwierdzając informacje portalu tvp.info.

Do napaści doszło 30 sierpnia ok. godz. 19 w pobliżu ul. Moczydłowskiej na terenie Lasu Kabackiego. Sprawca zaatakował kobietę, zgwałcił ją i uciekł.

bEqDsYFz

Komenda Stołeczna Policji opublikowała wówczas portret pamięciowy i rysopis poszukiwanego mężczyzny. Ma około 35 lat, wzrost co najmniej 190 cm, muskularna budowa ciała, twarz owalna, cera opalona, włosy ciemne, proste, kilkucentymetrowe. W dniu napaści na kobietę był ubrany w jasną koszulkę z krótkim rękawem i długie spodnie. Na rękach miał czarne rękawiczki.

Informacje o poszukiwanym można nadal przekazywać do Komendy Rejonowej Policji przy ul. Malczewskiego, a także dzwoniąc na numery telefonów: 22 603 14 54 lub 22 603 11 56. Informacje można przekazywać również na alarmowe numery policji: 997 i 112.

Rezerwat przyrody Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego monitoruje straż leśna. W związku z tym, że znajduje się on w granicach Warszawy, można tam spotkać także patrole straży miejskiej i policji.

W Polsce oficjalnie odnotowuje się kilka procent przestępstw na tle seksualnym. Zmienić ma to uchwalona w czerwcu przez parlament nowelizacja przepisów karnych, która przewiduje ściganie z urzędu sprawców gwałtów. Ustawa wejdzie w życie pod koniec stycznia 2014 r. Według nowych przepisów wszczynanie śledztw o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej nie jest uzależnione już od wniosku ofiary, lecz postępowania te będą wszczynane z urzędu.

bEqDsYFF

Zgodnie z nowelizacją ofiary przestępstw seksualnych będą przesłuchiwane w całym postępowaniu tylko raz - w specjalnym, przyjaznym pomieszczeniu i w obecności psychologa. Dźwięk i obraz z przesłuchania jest nagrywany i odtwarzany na rozprawie sądowej. Powtórne przesłuchanie w sądzie jest możliwe tylko wyjątkowo i - aby ograniczyć stres ofiary - może być dokonywane za pomocą telekonferencji, bez konieczności bezpośredniej konfrontacji na sali sądowej osoby pokrzywdzonej z oskarżonym.

Ściganie gwałtu z urzędu to jeden z postulatów podpisanej przez Polskę w grudniu zeszłego roku konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, który do tej pory nie był realizowany w Polsce.

Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w Polsce popełniono 1432 przestępstwa gwałtu. Za gwałt grozi kara od 2 do 12 lat więzienia.(PAP)

gdyj/ bno/ mow/

bEqDsYGa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)