Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: V Koncert Niepodległości

0
Podziel się:

Utwory poświęcone zapomnianym lub mało znanym bohaterom narodowym znajdą
się w programie V Koncertu Niepodległości, który odbędzie się wieczorem 11 listopada w Muzeum
Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu zabrzmią też najpiękniejsze utwory z poprzednich edycji.

Utwory poświęcone zapomnianym lub mało znanym bohaterom narodowym znajdą się w programie V Koncertu Niepodległości, który odbędzie się wieczorem 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas koncertu zabrzmią też najpiękniejsze utwory z poprzednich edycji.

"Tematem tegorocznego koncertu będzie opowieść o +szarych+, zapomnianych, bezimiennych bohaterach. Nieprzypadkowy jest więc też szary kolor plakatów, zainspirowany kolorem mundurów piechoty legionowej. Piąta rocznica Koncertu Niepodległości to wspaniała okazja do podsumowań. Łącznie w koncertach wzięło już udział ponad 90 artystów, którzy wykonali repertuar złożony z 56 utworów. Wyjątkowymi gośćmi poprzednich edycji byli m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich i imam polskich Tatarów Janusz Aleksandrowicz" - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej organizator i współtwórca koncertu Jacek "Wiejski" Górski.

Jak zaznaczył, jubileuszowy koncert będzie miał także charakter przeglądu najlepszych utworów zaprezentowanych podczas poprzednich edycji. W tegorocznym koncercie weźmie udział ok. 40 artystów m.in. wokalistka Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk (główny wokal męski) czy Jan Bogdaniuk (wokalista rapujący w utworze +Czerwona zaraza+). "Stanisław Belica, 12-letni wokalista i skrzypek zaśpiewa poruszający utwór +Orlątko+ we współpracy z III Wielopoziomową Artystyczną Drużyną Harcerską i w towarzystwie profesjonalnych muzyków. Niezwykłym gościem będzie też zespół z Ukrainy +Dziczka+, śpiewający pieśni z Polesia i Ukrainy, który wykona utwór +Zakuwała zazułeńka+. To ludowa pieśń ukraińska Kozaków, która będzie skompilowana z +Kozakiem+ Stanisława Moniuszki wykonanym przez Grzegorza Wilka" - dodał Górski.

W programie tegorocznego Koncertu Niepodległości znajdą się także: "Gaude Mater Polonia"; "Polonez trzeciego maja"; kompozycje "Tęsknota", "Londyn" i "Jaśmin"; "Warszawianka"; "Rota"; "Białe róże"; "My, Pierwsza Brygada"; "Piechota"; "Mury", "Zbroja" i "Walka Jakuba z aniołem" Jacka Kaczmarskiego oraz "Mazurek Dąbrowskiego".

"Wydaje się, że Koncert Niepodległości skutecznie przełamał tabu, jakim obrosła pieśń patriotyczna. Do aranżacji używane są różnorodne style muzyczne - jazz, rap, rock alternatywny, muzyka symfoniczna i elektroniczna, co sprawia, że utwory, które często są już takimi zapomnianymi diamentami, odzyskują swój blask. Okazuje się, że to nie tylko słowa, które wzruszają, ale też przepiękna muzyka, która daje aranżerom i muzykom niesamowite możliwości" - podsumował organizator i współtwórca koncertu.

Koncert Niepodległości objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

W dniu Święta Niepodległości, przed wieczornym koncertem, Muzeum Powstania Warszawskiego zaproponuje również coś dla najmłodszych. Będą to warsztaty pt. "Mój kalendarz patriotyczny" dla dzieci w wieku 7-10 lat.

"Chcemy pokazać dzieciom, że w ciągu roku są takie szczególne dni, dni świąt narodowych. Będziemy je wspólnie wyszukiwać, zaznaczać i o nich opowiadać. Chcemy też, by nasi młodzi goście poszukali dni ważnych dla siebie - związanych z życiem szkoły czy ważnych dla ich rodzin. Żeby mieli taki swój kalendarz i pamiętali o świętach narodowych, nie tylko przypadających w dniach, kiedy nie idą do szkoły. Dzieci będą mogły ozdobić kalendarz według uznania, planujemy także zostawić specjalne miejsce, gdzie będą mogły wkleić zdjęcie swojego ulubionego bohatera historycznego" - powiedział PAP kierownik działu edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego Karol Mazur. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)