Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: W pawilonie ERW dzień wolontariatu seniorów

0
Podziel się

Na emeryturze można rozpocząć nowy etap życia, skupić się na rozwoju
osobistym i ponownie otworzyć na świat - mówili PAP członkowie organizacji skupiających aktywnych
seniorów w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu. W czwartek dyskutowano o wolontariacie osób
starszych.

bEhVnrKJ

Na emeryturze można rozpocząć nowy etap życia, skupić się na rozwoju osobistym i ponownie otworzyć na świat - mówili PAP członkowie organizacji skupiających aktywnych seniorów w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu. W czwartek dyskutowano o wolontariacie osób starszych.

Pawilon podróżuje po całej Europie w związku z obchodami Europejskiego Roku Wolontariatu. W Warszawie gości od 1 września na placu Defilad; prezentowana tu jest idea wolontariatu, jego rodzaje. Odwiedzający mogą porozmawiać z wolontariuszami z innych miast oraz brać udział w warsztatach i panelach dyskusyjnych.

"Wolontariat to inwestycja w siebie i doskonałe remedium na problemy okresu późnej dorosłości. Pojawia się coraz więcej programów dedykowanych seniorom i mam nadzieję, że coraz liczniejsze organizacje będą potrafiły tę grupę docenić, wykorzystać ich niezwykłą energię, mądrość i umiejętności" - powiedziała PAP dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS) Monika Szelągiewicz.

bEhVnrKL

Według koordynatorów dnia wolontariatu seniorów, praca charytatywna daje seniorom możliwości realizowania pasji, a także nauczenia się czegoś nowego i nawiązania znajomości. Pozwala wykorzystać zdobyte doświadczenie i umiejętności na rzecz innych.

"Wolontariat seniorów to temat, o którym się mało mówi, a niesłusznie. Staramy się odejść od myślenia, że to poświęcenie i praca za darmo, a pokazać korzyści, które daje taka działalność. Wolontariusze to na ogół osoby w wieku 60+, które chcą czuć, że mają jeszcze na coś wpływ i chcą zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Dzięki temu nie czują samotności i frustracji związanej z problemami późnej starości" - powiedziała specjalista ds. Informacji i Promocji CIS z Poznania Maria Piątyszek.

Według przytoczonych przez organizatorów wyników badań CBOS, w Polsce zaledwie 5 proc. osób po 50 roku życia angażuje się w działania społeczne. W opinii Szelągowicz to skutek panującego przekonania, że na emeryturze człowiek ma czas głównie dla wnuków i ewentualnie powinien cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. "Z drugiej strony sam musi mierzyć się ze stereotypem, że wolontariusz to najczęściej osoba młoda, która podejmuje tego typu działania, bo nie ma większych zobowiązań lub chce zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe" - wyjaśniła.

W pawilonie prezentowano w czwartek programy i inicjatywy dedykowane osobom starszym; można było porozmawiać z samymi wolontariuszami i dowiedzieć się, co skłoniło ich do tego, by zaangażować się społecznie. W dniu wolontariatu seniorów uczestniczyli m.in. wolontariusze i pracownicy Fundacji na Rzecz Kobiet "Ja Kobieta" z Warszawy, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, uniwersytetów trzeciego wieku z różnych miast czy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" z Warszawy. Dzień dedykowany wolontariatowi seniorów koordynowało Centrum Inicjatyw Senioralnych z Poznania oraz Ogólnopolska Federacja UTW z Nowego Sącza.

bEhVnrKR

Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon na placu Defilad w Warszawie można odwiedzać do 14 września. Jest on otwarty codziennie w godzinach 10-20.(PAP)

ags/ bos/

bEhVnrLm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)