Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: W sobotę dwie stacje II linii metra otwarte dla zwiedzających

0
Podziel się

Dwie stacje budowanej II linii metra: Rondo ONZ i Stadion Narodowy będą w
sobotę dostępne dla zainteresowanych ich zwiedzaniem. Z kolei w niedzielę podróż komunikacją
miejską w stolicy będzie bezpłatna. To atrakcje tegorocznych Dni Transportu Publicznego.

bEqaXixx

Dwie stacje budowanej II linii metra: Rondo ONZ i Stadion Narodowy będą w sobotę dostępne dla zainteresowanych ich zwiedzaniem. Z kolei w niedzielę podróż komunikacją miejską w stolicy będzie bezpłatna. To atrakcje tegorocznych Dni Transportu Publicznego.

Jak poinformował PAP stołeczny Ratusz, 21 września będzie dniem otwartym na placach budów stacji centralnego odcinka II linii metra: Rondo ONZ i Stadion Narodowy. Wycieczka do podziemnego miasta, zorganizowana przez Miasto Stołeczne Warszawa i Metro Warszawskie, jest jedną z atrakcji tegorocznych Dni Transportu Publicznego.

"To co najciekawsze na budowie metra, dzieje się pod ziemią i warszawiacy tego nie widzą" - podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, stacje Stadion Narodowy i Rondo ONZ to budowy najbardziej zaawansowane i widać tam ogrom całej inwestycji.

bEqaXixz

Stacje będą otwarte dla zwiedzających w godz. 9.00 - 18.00. Goście będą poruszali się w 30-osobowych grupach z przewodnikami, którzy w specjalnie przygotowanych punktach widokowych opowiedzą o budowie podziemnej kolejki.

Na stacji Rondo ONZ zwiedzający przejdą korytarzami pod rondem i zejdą na peron pasażerski, zobaczą strop eliptyczny i tunele, którymi będą jeździły nowe pociągi Inspiro. Z kolei na stacji Stadion Narodowy wycieczki przejdą antresolą na pierwszym podziemnym poziomie stacji i obejrzą przypominające potężne drzewa słupy podtrzymujące strop.

Przy ul. Marszałkowskiej 105, w okolicy skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w specjalnym Punkcie Informacyjnym od godz. 11.00 do 17.00 będzie można zobaczyć zdjęcia z placów budowy, poznać technologię drążenia tuneli oraz obejrzeć z bliska model tarczy TBM. Wyświetlane będą filmy z tras wycieczek po budowanych stacjach Rondo ONZ oraz Stadion Narodowy. Obecny będzie tłumacz języka migowego. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-technicznych, zajęciach interaktywnych oraz konkursach.

W wycieczkach na budowę stacji metra będą mogły wziąć udział tylko osoby pełnoletnie. Nie mogą w nich uczestniczyć osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się. Zwiedzający nie mogą być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wymagany jest ponadto odpowiedni strój: obuwie typu traperki (twarda podeszwa, zabudowany przód) i długie spodnie. Uczestnicy zwiedzania na placu budowy zostaną wyposażeni w wypożyczony kask ochronny i kamizelkę odblaskową.

bEqaXixF

Zapisy na zwiedzanie stacji prowadzi drogą mailową Metro Warszawskie; liczba zaproszeń jest ograniczona. Szczegóły znajdują się na stronie internetowej www.metro.waw.pl

Z kolei z w niedzielę w ramach Dni Transportu Publicznego oraz obchodzonego 22 września Europejskiego Dnia Bez Samochodu korzystanie z komunikacji miejskiej oraz 12 parkingów "Parkuj i Jedź" (które dysponują ponad 4 tys. miejsc parkingowych) będzie bezpłatne.

Bez biletu będzie można podróżować np. autobusami dziennymi i nocnymi), tramwajami, metrem i pociągami SKM. A także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej(po obszarze pierwszej i drugiej strefy biletowej. (PAP)

bpi/ pz/

bEqaXiya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)