Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Wystawa "Gruzja - historia i współczesność"

0
Podziel się:

Ponad 60 fotografii z przełomu XIX i XX w. oraz współczesne zdjęcia
gruzińskich krajobrazów i miast m.in. Tbilisi, Batumi i jednego z najstarszych miast kraju Mcchety
można będzie zobaczyć na plenerowej wystawie "Gruzja - historia i współczesność".

Ponad 60 fotografii z przełomu XIX i XX w. oraz współczesne zdjęcia gruzińskich krajobrazów i miast m.in. Tbilisi, Batumi i jednego z najstarszych miast kraju Mcchety można będzie zobaczyć na plenerowej wystawie "Gruzja - historia i współczesność".

Ekspozycja przygotowana przez Narodowe Archiwa Gruzji we współpracy m.in. z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Archiwum Państwowym m.st. Warszawy będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku na skwerze u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.

"Fotografie, zarówno archiwalne, jak i współczesne, opatrzone komentarzami historycznymi przybliżają gruzińską historię, przyrodę, zabytki i obyczaje. To ogromnie barwna wystawa, z niezwykle pięknymi zdjęciami, niektórymi autorstwa znanych gruzińskich fotografów. Wystawa, która jest owocem naszej współpracy z Narodowymi Archiwami Gruzji, będzie prezentowana w trzech językach - polskim, gruzińskim i angielskim" - opowiadała PAP specjalistka ds. promocji Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Anna Belka.

Na wystawie można zobaczyć fotografie archiwalne i współczesne stolicy Gruzji Tbilisi i jej zabytków - Soboru Trójcy Świętej, Zamku Narikala czy Kościoła Metechi, a także architektoniczne perły najstarszego królewskiego gruzińskiego miasto Mccheta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - takie jak katedra Sweticchoweli z IX w. czy klasztor Dźwari. Na kolejnych tablicach wystawy znalazły się zabytkowe budowle z miasta Kutaisi, uznawanego za stolicę starożytnego królestwa Kolchida - kompleks klasztorny Gelati i katedra Bagrata.

Zwiedzający mogą również obejrzeć panoramę portu w Batumi, ośnieżone stoki w kurorcie narciarskim w Gudauri, na południowych stokach Kaukazu czy sielskie krajobrazy wysokogórskiej części Gruzji prowincji Swanetia, popularnej miejscowości turystycznej oraz prowincji Racza, gdzie mieszczą się źródła uzdrowiskowej wody mineralnej i znane kurorty, gdzie uprawia się ponad 300 odmian winorośli.

Na fotografiach znalazły się także panoramy skalnego miasta-klasztoru Wardzia, wydrążonego w zboczu góry, Upliscyche - starożytnego miasta wyciosanego w skale, będącego mieszanką architektury pogańskiej i chrześcijańskiej, rezerwat przyrody w Lagodechi na południowych stokach Wielkiego Kaukazu oraz historyczny szlak biegnący głównym grzbietem Kaukazu zwany Gruzińską Drogą Wojenną. Na wystawie można też zobaczyć historyczne dokumenty z gruzińskich archiwów - cztery ewangelie z IX w. w asomtawruli (stare pismo gruzińskie) czy akt niepodległości Gruzji z 1919 r.

Ekspozycja przybliża również tradycje uprawy winorośli i produkcji wina w Gruzji, gruzińskie tradycje biesiadowania i tradycyjne potrawy, takie jak mtswadi - pieczona wieprzowina, cielęcina lub baranina na szpikulcu oraz gruzińskie stroje narodowe, muzykę i tańce.

Wystawa "Gruzja - historia i współczesność" będzie czynna do 6 czerwca. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.