Kilikadziesiąt prac Polaków mieszkających na Białorusi zaprezentowano na wystawie w Warszawie. Licytacja dzieł odbędzie się 25 kwietnia; dochód zostanie przeznaczony na obchody 20-lecia Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.
Na otwartej we wtorek wystawie zaprezentowano rysunki, obrazy, grafiki i rzeźby artystów zrzeszonych w Towarzystwie, których - oprócz pasji malarskiej - łączy też poczucie przynależności do polskiej kultury.
Ekspozycja prezentowana jest w Domu Polonii; można zobaczyć dzieła m.in. Antoniego Cybizowa, Danuty Chilmanowicz, Stanisława Celuka czy Aleksandra Olizarowicza.
25 kwietnia, w stołecznej Galerii Lufcik w Domu Artysty Plastyka, prace będą licytowane. Cały dochód przekazany zostanie na obchody jubileuszowe 20-lecia działalności Towarzystwa, które odbędą się 19 maja w Grodnie (Białoruś). Środki z aukcji zostaną też przekazane na statutową działalność Okręgu Warszawskiego ZPAP.
Towarzystwo Plastyków Polskich powstało w 1992 roku. Jego prezesem jest malarz Stanisław Kiczko. Założyciele podkreślają, że celem, który im przyświecał, był "rozwój polskich tradycji narodowych, języka i kultury, odrodzenie i rozwój wszystkich dziedzin sztuki polskiej i białoruskiej jako integralnej części kultury światowej".
Towarzystwo zrzesza 40 artystów, reprezentujących rozmaite techniki malarstwa (olej, grafika, akwarela, tusz itd.)
W ciągu 20 lat istnienia Towarzystwa, artyści wzięli udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, zarówno na Białorusi, jak i w Polsce (Białystok, Toruń, Golub-Dobrzyń, Pułtusk). Pierwsza wystawa prac Towarzystwa odbyła się w grudniu 1993 r. w Galerii Sztuki na Nowym Zamku w Grodnie. Prace plastyków znajdują się w zbiorach muzeów grodzieńskich oraz zbiorach prywatnych na Białorusi, w Polsce, Rosji, Austrii, Holandii, Belgii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Izraelu.
W 2003 roku polscy malarze z Białorusi wzięli udział w Aukcji Sztuki przeprowadzonej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Środki z tej aukcji zostały przeznaczone na stypendia dla studentów ze Wschodu.(PAP)
agz/ ls/