Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa: XI Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego od soboty

0
Podziel się

Monodramy, spektakle muzyczne i dużo świeżej energii zapowiadają
organizatorzy przeglądu monodramu, który rozpocznie się w sobotę 7 września w Warszawie. Wystąpią
m.in. Jacek Poniedziałek, Aldona Jankowska i Agnieszka Przepiórska.

bErSuEet

*Monodramy, spektakle muzyczne i dużo świeżej energii zapowiadają organizatorzy przeglądu monodramu, który rozpocznie się w sobotę 7 września w Warszawie. Wystąpią m.in. Jacek Poniedziałek, Aldona Jankowska i Agnieszka Przepiórska. *

"Tegoroczny przegląd jest pełen nowych form monodramatycznych, jak stand-up, czyli monodram komediowy i jego nowe odmiany, a także monodramy muzyczne. Zobaczymy bardzo dużo młodych ludzi, dobrych produkcji, nie tylko tych ze znanych teatrów, ale także spoza głównego nurtu, co jest dla nas, organizatorów, bardzo ważne" - powiedziała PAP Aldona Machnowska-Góra, dyrektor XI Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego.

Do Warszawy przyjadą twórcy z całej Polski, m.in. z Teatru Ludowego z Krakowa, Teatru Rawa z Katowic, Teatru Sztuk we Wrocławiu oraz Teatru SQUAD FORM z Białegostoku.

bErSuEev

Jak podkreślają organizatorzy popularność przeglądu rośnie z roku na rok, na co wskazuje liczba przedstawień zgłoszonych do konkursu - 40. Do konkursu wybrano 11. To one zostaną pokazane warszawskiej publiczności.

Aktor teatralny Jacek Poniedziałek zaprezentuje pierwszy w swojej karierze monodram - "Wraki" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej. Wcieli się w postać Edwarda Carra, którego historia przypomina losy mitycznego Edypa.

Warszawski Teatr Konsekwentny reprezentować będzie Agnieszka Przepiórska. Na przeglądzie odbędzie się premiera jej spektaklu "Tato nie wraca" w reżyserii Piotra Ratajczaka; sztuka powstała na podstawie osobistych doświadczeń aktorki.

W programie znalazł się także monodram "Synek", w całości wykonywany w gwarze śląskiej. Premiera spektaklu odbyła się w Kopalni Guido w Zabrzu, 320 metrów pod ziemią.

bErSuEeB

Monodramy muzyczne zaprezentują aktorki młodego pokolenia. Z recitalem wystąpi Paula Kinaszewska, interpretując poezję rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej w spektaklu pt. "Marina C.". A Lena Piękniewska w monodramie "Wanda Warska" wykona piosenki tej znanej wokalistki jazzowej.

"Monodram to dla aktora jedna z najtrudniejszych i najbardziej wymagających form teatralnych. Zawsze marzyłam o tym, żeby zagrać i zmierzyć się z tym gatunkiem - powiedziała PAP Agnieszka Wajs. - Każdy spektakl jest dla mnie wyzwaniem. To prawie półtorej godziny ogromnego skupienia, koncentracji i wielkich emocji" - dodała aktorka. Jej monodram pt."Karin Stanek" przypomina postać znanej i lubianej bigbeatowej piosenkarki z warkoczami - "gryfnej dziołchy ze Śląska" - jak ją określiła Wajs.

Jury w składzie: dyrektor artystyczny przeglądu Adam Sajnuk, krytyk teatralny Jacek Wakar oraz reprezentant publiczoności wyłonią zwycięzcę. Oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 10 tys. zł laureat otrzyma możliwość występu podczas kolejnej edycji przeglądu.

Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego organizowany jest od 2002 roku przez Teatr Konsekwentny. Pomysłodawcami i organizatorami są Aldona Machnowska-Góra i Adam Sajnuk ze Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego.

bErSuEeC

Celem przeglądu jest prezentowanie spektakli opartych na współczesnej dramaturgii lub klasycznych dramatach w nowoczesnej interpretacji. W przeglądzie mogą brać udział zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 7-15 września. Po raz pierwszy w Teatrze WARSawy.

Monodram, czyli spektakl jednego aktora, uważany jest za jeden z najtrudniejszych gatunków teatralnych. Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Ewa Kasprzyk czy Jan Peszek to - według krytyków - mistrzowie tej formy.(PAP)

mb/ abe/

bErSuEeW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)