Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Zainaugurowano XIII edycję akcji "Góra Grosza"

0
Podziel się:

W piątek zainaugurowano XIII edycję akcji "Góra Grosza", podczas której do
7 grudnia uczniowie polskich szkół i przedszkoli będą zbierać drobne monety, które zostaną
przekazane na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i placówkom pogotowia rodzinnego.

W piątek zainaugurowano XIII edycję akcji "Góra Grosza", podczas której do 7 grudnia uczniowie polskich szkół i przedszkoli będą zbierać drobne monety, które zostaną przekazane na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i placówkom pogotowia rodzinnego.

W przedszkolach i szkołach w tym czasie uczniowie wraz z nauczycielami zorganizują zbiórkę drobnych monet - od 1 do 50 groszy. Po sporządzeniu protokołu zapakowane odpowiednio monety zostaną przesłane do firmy przeliczeniowej, a następnie przewiezione do banku, gdzie trafią na konto organizującego akcję Towarzystwa "Nasz Dom".

W ramach przedsięwzięcia w ubiegłym roku uczniowie ze szkół z całej Polski zebrali drobne monety o wartości prawie 2,7 mln zł.

Zebrane środki, tak jak w latach ubiegłych, zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, placówek pogotowia rodzinnego, kwalifikowanych domów zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które są w trakcie przekształceń i realizują prorodzinne programy wychowawcze.

"Przez dwa tygodnie dzieci z przedszkoli i szkół będą przynosić drobne monety, które zostaną przeznaczone na pomoc dla dzieci z różnych przyczyn nie mogących wychowywać się w swojej rodzinie. Zebrane w ubiegłym roku środki zostały przeznaczone m.in. na pomoc dla placówek powstałych w wyniku przekształcenia dużych, internatowych domów dziecka w małe, kameralne domy liczące do 14 wychowanków" - mówiła koordynatorka akcji "Góra Grosza" Elżbieta Prządka z Towarzystwa "Nasz Dom" podczas piątkowej inauguracji.

Jak tłumaczyła, zebrane fundusze są także przeznaczane na programy mające na celu powrót dziecka do rodziny biologicznej, kiedy jest to możliwe, oraz wsparcie finansowe remontów i adaptacji różnych pomieszczeń. "Fundusze z tegorocznej akcji zostaną przeznaczone na te same cele, ponieważ potrzeby wciąż są ogromne. Według statystyk w Polsce ponad 60 tys. dzieci wychowuje się poza własną rodziną" - podkreśliła Prządka.

"Myślę, że to bardzo ważna akcja, która pomaga uwrażliwić dzieci na potrzeby innych. Najmłodsi są naprawdę zaangażowani w zbiórkę. Dużo z nimi rozmawiamy, próbujemy przybliżyć potrzeby innych, wytłumaczyć, że nie wszyscy ich rówieśnicy mają szczęśliwą rodzinę. Wydaje się, że dzięki temu dzieci mają szansę docenić to, co mają, i pomóc komuś w potrzebie" - zaznaczyła Ewa Soszyńska, dyrektor stołecznego Zespołu Szkół nr 68, gdzie zainaugurowano akcję.

Patronat nad akcją "Góra Grosza" objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. (PAP)

akn/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)