Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Związkowcy rozpoczęli kolejny protest przed Sejmem

0
Podziel się:

Ponad tysiąc związkowców rozpoczęło w
czwartek kolejny protest przed gmachem Sejmu. Demonstranci mają
przejść także przed kancelarię premiera. Związki zawodowe
protestują przeciwko proponowanym przez rząd rozwiązaniom
emerytalnym.

*Ponad tysiąc związkowców rozpoczęło w czwartek kolejny protest przed gmachem Sejmu. Demonstranci mają przejść także przed kancelarię premiera. Związki zawodowe protestują przeciwko proponowanym przez rząd rozwiązaniom emerytalnym. *

Przed Sejmem są m.in. związkowcy z NSZZ "Solidarność" i WZZ "Sierpień 80", OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Demonstrację koordynuje region śląsko-dąbrowski "S". Przed Sejmem zgromadziło się już ok. tysiąca osób, cały czas dochodzą kolejne grupy związkowców. Protestujący rzucają petardami w stronę Sejmu.

"Sierpień 80" planuje między godz. 15 a 17 pikietować także siedzibę Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej przy ul. Andersa.

Związkowcy sprzeciwiają się zapisom, na mocy których liczba uprawnionych do wcześniejszych emerytur zmniejsza się z ok. 1 mln do ok. 250 tys. osób. Związki chcą utrzymania dotychczasowych zasad nabywania uprawnień emerytalnych i obliczania świadczeń.

W środę Forum Związków Zawodowych zwróciło się do NSZZ "Solidarność" i OPZZ z prośbą o pilne spotkanie kierownictw, by wypracować kolejne działania "w obronie słusznie nabytych praw pracowniczych" i "dialogu społecznego w Polsce".

Sekcja Krajowa Kolejarzy NSZZ "S" zapowiedziała na 9 grudnia kolejną akcję protestacyjną kolejarzy, blokujących w ostatnich dniach tory w Małopolsce i Zchodniopomorskiem. Nie ujawniono, gdzie dokładnie odbędzie się następny protest i jak długo potrwa.

Z kolei Górnicze Związki Zawodowe (GZZ) poinformowały, że zgłaszają gotowość do generalnego strajku ogólnopolskiego "wobec braku dialogu społecznego rządu". GZZ wezwały również krajowe centrale związkowe do "pilnego podjęcia decyzji" ws. strajku generalnego.

W połowie listopada związkowcy z "Sierpnia 80" prowadzili przez trzy dni okupację biura poselskiego premiera Donalda Tuska. Przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek wezwał wówczas inne centrale związkowe do zorganizowania strajku generalnego 8 grudnia.

Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie od 1 stycznia 2009 r. Ogranicza ona prawo przechodzenia na wcześniejszą emeryturę do ok. 250 tys. osób z ok. 1 mln mających je obecnie. Prawa te traci m.in. część nauczycieli, kolejarzy, energetyków, kierowców, artystów, dziennikarze.

6 listopada ustawa została przyjęta przez Sejm. Od środy "pomostówkami" zajmował się Senat. Jeżeli senatorowie przyjmą jakieś poprawki, ustawa zostanie skierowana do głosowania w Sejmie. Jeżeli poprawek nie będzie, trafi do podpisu prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent złożył w Sejmie projekt przedłużający o rok obowiązywanie dotychczasowych przepisów o wcześniejszych emeryturach, ale Sejm go odrzucił. Zapowiadał weto, jeżeli Sejm uchwali projekt rządowy. W środę Lech Kaczyński powiedział jednak, że będzie się zastanawiał nad sprawą tych emerytur. "To jest jedna z moich najtrudniejszych decyzji" - dodał. Stwierdził, że jest "stawiany pod murem", bo jeśli zawetuje rządową propozycję zmian w emeryturach pomostowych, to "dotychczasowa ustawa, która ma charakter incydentalny, wygaśnie i ludzie nie będą mieli żadnych pieniędzy".

To właśnie podkreśla rząd. Jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie od 1 stycznia 2009 r., to obecne wygasną i nikt od nowego roku nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę - mówią jego przedstawiciele.

Podczas środowego spotkania polityków PO i PSL z ministrami: pracy Jolantą Fedak i edukacji Katarzyną Hall, zapadło uzgodnienie, że po konsultacjach z rządem powstanie projekt dotyczący "przejściowych" emerytur dla nauczycieli. (PAP)

pro/ gdy/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)