Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawiacy z żonkilami na pamiątkę powstania w getcie

0
Podziel się:

Wpięte w klapy marynarek i płaszczy papierowe żonkile, które od rana
rozdają w stolicy wolontariusze, przypominają warszawiakom o 70. rocznicy powstania w getcie.
Akcję przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wpięte w klapy marynarek i płaszczy papierowe żonkile, które od rana rozdają w stolicy wolontariusze, przypominają warszawiakom o 70. rocznicy powstania w getcie. Akcję przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na ulicach Warszawy 19 kwietnia rozdawane są papierowe żonkile - symbol pamięci o powstańcach z warszawskiego getta. Akcję przygotowały wspólnie Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Powstania Warszawskiego, by uczcić 70. rocznicę powstania. Przygotowano kilkadziesiąt tysięcy papierowych kwiatów i ulotek informacyjnych o powstaniu i przygotowanej akcji.

Od rana na ulicach Warszawy, w głównych punktach Śródmieścia, wolontariusze rozdają przechodniom papierowe kwiaty. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, zmarłego w 2009 r. uczestnika powstania i ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania Edelman składał bukiet żółtych kwiatów, najczęściej żonkili, pod pomnikiem Bohaterów Getta. Żonkile symbolizują pamięć i nadzieję.

"Na ogół warszawiacy chętnie wpinają je w marynarki i kurtki. Jeśli zdarzają się odmowy przyjęcia papierowego kwiatka, zazwyczaj towarzyszy temu tłumaczenie: +Nie mam czasu+. Niestety, jest piątek i wiele osób po prostu spieszy się do pracy" - powiedziała PAP 22-letnia Zofia, studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, wolontariuszka rozdająca kwiaty i ulotki na Placu Bankowym.

"W przeważającej większości spotykamy się z życzliwym przyjęciem. Raz na jakiś czas usłyszymy jakiś antysemicki komentarz, ale to na szczęście rzadkość. Znacznie częściej przechodnie rozumieją symboliczny sens tej akcji i znają historię powstania w getcie" - dodaje.

Wolontariusze rozdają kwiaty w najbardziej zagęszczonych miejscach warszawskiego Śródmieścia - od Muranowa i Placu Bankowego aż po ulicę Nowy Świat i Metro Centrum.

Akcja, która obejmuje inne miasta Polski, potrwa trzy dni, do 21 kwietnia. (PAP)

pj/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)