Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawska Opera Kameralna zagra Requiem przed gmachem resortu kultury

0
Podziel się:

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają we wtorek przed budynkiem
ministerstwa kultury artyści Warszawskiej Opery Kameralnej. W ten sposób będą apelować do ministra
kultury Bogdana Zdrojewskiego o objęcie instytucji opieką resortu.

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają we wtorek przed budynkiem ministerstwa kultury artyści Warszawskiej Opery Kameralnej. W ten sposób będą apelować do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o objęcie instytucji opieką resortu.

W koncercie udział weźmie 70-osobowa orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, 60-osobowy chór i czworo solistów: Agnieszka Kozłowska, Dorota Lachowicz, Tomasz Krzysica i Rafał Siwek oraz dyrygent Zbigniew Graca.

Artyści chcą w ten sposób zwrócić uwagę resortu kultury na trudną sytuację finansową opery i apelować do ministra Bogdana Zdrojewskiego o nadanie placówce statusu narodowej instytucji kultury.

Rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński powiedział PAP, że - w aktualnej sytuacji budżetowej - unarodowienie Warszawskiej Opery Kameralnej, wiązałoby się z koniecznością wykreślenia z listy narodowych placówek innej instytucji kultury.

Zapewnił, że minister kultury Bogdan Zdrojewski docenia dorobek Opery Kameralnej i jej znaczenie w popularyzowaniu światowych dzieł literatury wokalnej, dlatego regularnie wspiera ją finansowo w ramach tzw. programów ministra. "Od 2008 roku, z tego źródła na projekty realizowane przez Operę, przekazano ponad 2,2 mln złotych. Dzięki temu zrealizowano m.in. Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, czy Festiwal C. Monteverdiego" - zauważył rzecznik.

Babczyński zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje dalsze wspieranie finansowe kolejnych przedsięwzięć artystycznych Warszawskiej Opery Kameralnej w dotychczasowej formie, czyli w ramach programów ministra.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Warszawska Opera Kameralna jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Jak dodał, "resort kultury nie posiada informacji o rzekomej +likwidacji opery kameralnej+ przez samorząd województwa mazowieckiego, w kompetencji którego jest finansowanie i ewentualna restrukturyzacja samorządowych instytucji kultury".

Z prośbą o nadanie placówce satusu narodowej instytucji kultury zwrócił się do ministra kultury były szef Biura Promocji m.st. Warszawy Tadeusz Deszkiewicz.

"Komentując akcję artystów plastyków, którzy w proteście zamykali galerie, minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że tego typu działania nie ułatwiają mu ich obrony. Wobec tego może odmienne, pokojowe formy protestu, umożliwią ministrowi podjęcie decyzji o objęciu opieką Warszawskiej Opery Kameralnej" - poinformował PAP w piątek Tadeusz Deszkiewicz.

Petycja Deszkiewicza w tej sprawie znajduje się pod adresem: http://www.petycje.pl/petycja/8624/apel_o_nadanie_warszawskiej_operze_kameralnej_statusu_narodowej_ instytucji_kultury.html. Do tej pory pod apelem podpisało się ponad 4 tys osób.

W marcu Urząd Marszałkowski zredukował dofinansowanie opery o 23,5 proc., tłumacząc swoją decyzję korektami w budżecie na 2012 r. wymuszonymi przez ministra finansów.

Z powodu cięć Warszawska Opera Kameralna chciała odwołać Festiwal Mozartowski - najbardziej znaną doroczną imprezę, realizowaną przez tę instytucję od ponad 20 lat. Po rozmowach z przedstawicielami samorządu postanowiono jednak, że festiwal się odbędzie, mimo że opera - decyzją władz województwa - nie dostanie z województwa więcej pieniędzy, a jedynie otrzyma wcześniej całą kwotę dotacji. Urząd Marszałkowski wypłaci dofinansowanie instytucji do połowy października, co pozwoli na zorganizowanie festiwalu.

W sprawie trudnej sytuacji finansowej dyrektor opery Stefan Stutkowski alarmował już wcześniej. We wrześniu zeszłego roku zapowiedział, że opera nie będzie przygotowywać premier w najbliższych trzech latach. W kwietniu br. Sutkowski, założyciel i od ponad 50 lat szef Warszawskiej Opery Kameralnej, złożył rezygnację ze stanowiska.

Warszawska Opera Kameralna rozpoczęła działalność 12 września 1961 roku premierą opery "Służąca panią" Giovanniego Battisty Pergolesiego. W ciągu 50 lat działalności w operze odbyło się ponad 220 premier, zaprezentowano kilkadziesiąt dzieł scenicznych napisanych na zamówienie Warszawskiej Opery Narodowej.

agz/ mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)