Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawskie wodociągi uruchomiły stację ozonowania wody

0
Podziel się:

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie uruchomiło w
środę stację ozonowania wody i filtrowania za pomocą węgla aktywnego. Nowy system poprawi znacząco
jakość wody, jej smak i zapach - zapewnia MPWiK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie uruchomiło w środę stację ozonowania wody i filtrowania za pomocą węgla aktywnego. Nowy system poprawi znacząco jakość wody, jej smak i zapach - zapewnia MPWiK.

Dzięki nowym instalacjom, co najmniej o połowę zredukowana zostanie dawka dwutlenku chloru, konieczna do końcowej dezynfekcji wody.

Przedsiębiorstwo rozbudowało ciąg oczyszczania wody na terenie warszawskich filtrów. Woda trafiająca do uzdatniania najpierw jest napowietrzana, potem trafia do systemu filtracji pospiesznej oczyszczającej wodę z zawiesin i wytrącania rozproszonych zanieczyszczeń w większe cząstki, a potem do nowego obiektu filtrów. Tu jest ozonowana i przepuszczana przez węgiel aktywny, a potem trafia do zbiorników systemu filtracji powolnej, gdzie woda przesącza się przez złoża piasku i żwiru - wyjaśnia MPWiK.

Budowa nowej stacji ozonowania i filtrowania trwała od 2008 r. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany. Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. m2. Wewnątrz znajdują się m.in. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5 tys. m3 węgla aktywnego. Żeby wypełnić filtry warstwą ok. 2,6 m, potrzebne było 150 ciężarówek węgla aktywnego. Wydajność nowej instalacji, to maksymalnie 300 tys. m sześc. wody na dobę.

Koszt inwestycji wyniósł 59 mln euro, z czego 33,6 mln euro (62 proc.) zostało sfinansowane z unijnego Funduszu Spójności. Nowe budynki są architektoniczne dopasowane do starej, XIX-wiecznej zabudowy filtrów. Z tej stacji uzdatniania codziennie dystrybuowane jest 200 tys. m sześc. wody, która trafia do mieszkań na Ochocie, Woli, Śródmieściu, Wilanowie, Ursynowie, Ursusie czy w Pruszkowie. Centralna stacji filtrów zapewnia połowę wody dla mieszkańców stolicy. Pozostałą część zapewnia wodociąg północny.

Stołeczna sieć wodociągowa liczy ok. 3,3 tys. km i jest najdłuższa w kraju. System wodociągów warszawskich powstał w drugiej połowie XIX.(PAP)

ago/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)