Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Warsztaty tradycyjnych zawodów w Muzeum Wsi Opolskiej
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach organizuje wakacyjne warsztaty dla dorosłych. W skansenie będzie się można nauczyć tradycyjnego tkactwa, wikliniarstwa i garncarstwa, a także malowania na szkle i porcelanie.

"W wakacje - inaczej niż podczas roku szkolnego - organizujemy warsztaty dla dorosłych. Mogą z nich skorzystać wszyscy - przynajmniej w minimalnym stopniu uzdolnieni plastyczne" - powiedział PAP etnograf z muzeum Bogdan Jasiński.


Warsztaty będą odbywać się w cyklach trzydniowych. Zdaniem Jasińskiego, to zupełnie wystarczający czas, aby nauczyć się podstawowych technik z poszczególnych rodzajów twórczości. "Z doświadczenia wiemy, że w warsztatach chętnie uczestniczą nauczyciele plastyki, ale także uczniowie szkół artystycznych i osoby starsze, dysponujące wolnym czasem" - wyliczał etnograf.

Najwięcej chętnych w dotychczasowej historii miały warsztaty garncarskie. "To być może skutek filmu +Uwierz w ducha+, gdzie na kole garncarskim pracowali razem Demi Moore i Patrick Swayze. Nie mogę obiecać, że będziemy mieli podobnie zjawiskową panią instruktor, ale wszystko może się zdarzyć" - żartował Jasiński.

Muzeum liczy, że osoby wyszkolone na warsztatach będą później uczestniczyć w codziennym życiu placówki. "Mamy nadzieję, że nasi absolwenci będą pojawiać się podczas cyklicznych imprez w skansenie, i demonstrować swoje umiejętności" - powiedział Jasiński.

Dodał, że każdy z zawodów, jakiego można się będzie nauczyć w skansenie był - częściej lub rzadziej - reprezentowany na Opolszczyźnie. "Szczególnie silne tradycje mamy tutaj w malowaniu na porcelanie. Ręcznie wykonane wyroby opolskiej Cepelii do dzisiaj są obecne w wielu polskich domach" - zaznaczył etnograf.

Na Opolszczyźnie przed drugą wojną światową bardzo aktywnie działały także zakłady wikliniarskie. Plecione przez pracowników warsztatów z okolic Chróścic kosze i koszyki wędrowały przez całą Europę. "W zbiorach muzealnych są fotografie wozów obwieszonych koszami, które jechały z Opolszczyzny aż do Hamburga" - relacjonował Jasiński.

Również tkactwo było mocną stroną Opolszczyzny. Tradycyjne techniki robienia tkanin wyparła dopiero rewolucja przemysłowa i powstanie dużych fabryk - w tym zakładów bawełnianych Frankla w Prudniku (dziś upadające zakłady Frotex).(PAP)

jsz/ abe/ mhr/

Polska, dom, wsi, muzeum, filmy, warsztat, zawody, opolskie
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.