Notowania

obama
16.12.2009 09:05

"Washington Post": Obama napisał prywatny list do Kim Dzong Ila

Prezydent USA Barack Obama napisał prywatny list do północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila - poinformował w środę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli Departamentu Stanu i Białego Domu. List dostarczył w zeszłym tygodniu do Phenianu amerykański wysłannika ds. Korei Płn. Stephen Bosworth.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent USA Barack Obama napisał prywatny list do północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila - poinformował w środę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli Departamentu Stanu i Białego Domu. List dostarczył w zeszłym tygodniu do Phenianu amerykański wysłannika ds. Korei Płn. Stephen Bosworth. *

Treść listu nie została ujawniona. "Nie komentujemy prywatnej korespondencji dyplomatycznej" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mike Hammer, cytowany przez "Washington Post".

W minionym tygodniu Bosworth przebywał z wizytą w Phenianie, żeby przygotować grunt pod wznowienie sześciostronnych rozmów w sprawie rozbrojenie nuklearnego Korei Płn. Był to pierwszy bezpośredni i oficjalny kontakt między dwoma krajami, odkąd Obama w styczniu objął urząd prezydenta.

Po odwiedzeniu Korei Północnej Bosworth pojechał do Korei Południowej, Chin, Japonii i Rosji, gdzie pokrótce zreferował wyniki swych rozmów w Phenianie.

Jak przypomina "Washington Post", "Bosworth zręcznie unikał w zeszłym tygodniu w Seulu pytań dziennikarzy o list". "Spytany o to, czy przywiózł korespondencję od Obamy, odparł: +Jeśli chodzi o przesłanie od prezydenta Obamy do Północnych Koreańczyków, to ja jestem tym przesłaniem+" - relacjonuje gazeta.

Następnie zauważa, że "raczej niezwykłe jest, by amerykański prezydent wysyłał północnokoreańskiemu dyktatorowi prywatny list w tak wczesnym okresie swojego urzędowania". "Zarówno prezydent Bill Clinton, jak i George W. Bush wysłali w końcu listy do Kima, lecz nastąpiło to po szeroko zakrojonych działaniach dyplomatycznych na rzecz powstrzymania nuklearnych ambicji Korei Północnej" - pisze "Washington Post". (PAP)

cyk/ ap/

5324062

Tagi: obama, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz