Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Washington Post": Obama napisał prywatny list do Kim Dzong Ila

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama napisał prywatny list do
północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila - poinformował w środę dziennik "Washington Post",
powołując się na przedstawicieli Departamentu Stanu i Białego Domu. List dostarczył w zeszłym
tygodniu do Phenianu amerykański wysłannika ds. Korei Płn. Stephen Bosworth.

bEhdzzbF

*Prezydent USA Barack Obama napisał prywatny list do północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila - poinformował w środę dziennik "Washington Post", powołując się na przedstawicieli Departamentu Stanu i Białego Domu. List dostarczył w zeszłym tygodniu do Phenianu amerykański wysłannika ds. Korei Płn. Stephen Bosworth. *

Treść listu nie została ujawniona. "Nie komentujemy prywatnej korespondencji dyplomatycznej" - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Mike Hammer, cytowany przez "Washington Post".

W minionym tygodniu Bosworth przebywał z wizytą w Phenianie, żeby przygotować grunt pod wznowienie sześciostronnych rozmów w sprawie rozbrojenie nuklearnego Korei Płn. Był to pierwszy bezpośredni i oficjalny kontakt między dwoma krajami, odkąd Obama w styczniu objął urząd prezydenta.

bEhdzzbH

Po odwiedzeniu Korei Północnej Bosworth pojechał do Korei Południowej, Chin, Japonii i Rosji, gdzie pokrótce zreferował wyniki swych rozmów w Phenianie.

Jak przypomina "Washington Post", "Bosworth zręcznie unikał w zeszłym tygodniu w Seulu pytań dziennikarzy o list". "Spytany o to, czy przywiózł korespondencję od Obamy, odparł: +Jeśli chodzi o przesłanie od prezydenta Obamy do Północnych Koreańczyków, to ja jestem tym przesłaniem+" - relacjonuje gazeta.

Następnie zauważa, że "raczej niezwykłe jest, by amerykański prezydent wysyłał północnokoreańskiemu dyktatorowi prywatny list w tak wczesnym okresie swojego urzędowania". "Zarówno prezydent Bill Clinton, jak i George W. Bush wysłali w końcu listy do Kima, lecz nastąpiło to po szeroko zakrojonych działaniach dyplomatycznych na rzecz powstrzymania nuklearnych ambicji Korei Północnej" - pisze "Washington Post". (PAP)

cyk/ ap/

bEhdzzbN

5324062

bEhdzzci
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)