Notowania

watykan
24.12.2010 13:28

Watykan: Filipińskie figury w szopce na Placu świętego Piotra

Figury z Filipin stoją koło Świętej Rodziny w wielkiej szopce na Placu świętego Piotra, która zostanie uroczyście odsłonięta w Wigilię Bożego Narodzenia w piątek po południu. Szopka ma 300 metrów kwadratowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Figury z Filipin stoją koło Świętej Rodziny w wielkiej szopce na Placu świętego Piotra, która zostanie uroczyście odsłonięta w Wigilię Bożego Narodzenia w piątek po południu. Szopka ma 300 metrów kwadratowych. *

Dziewięć drewnianych rzeźb, które dołączyły do tych tradycyjnych, wykonanych w 1842 roku dla jednego z rzymskich kościołów, to dar ambasady Filipin przy Stolicy Apostolskiej z okazji 60. rocznicy nawiązania wzajemnych stosunków dyplomatycznych. Figury filipińskiej rodziny mają instrumenty smyczkowe, flet i perkusję.

W 1997 roku w szopce na placu przed bazyliką watykańską i koło choinki z Tatr stanęły figury górali podarowane przez władze Zakopanego.

Po piątkowej uroczystości odsłonięcia szopki z udziałem watykańskich hierarchów, około godziny 18 papież Benedykt XVI zapali w swym oknie w Pałacu Apostolskim świeczkę pokoju. To tradycja, zainaugurowana przez Jana Pawła II w Wigilię 1981 roku, jedenaście dni po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce na znak solidarności z rodakami.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ mhr/

Tagi: watykan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz