Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan i Patriarchat Moskiewski intensyfikują dialog

0
Podziel się

Watykan i Patriarchat Moskiewski intensyfikują dialog, o czym według
komentatorów świadczą dwa wtorkowe spotkania. Papież Franciszek przyjął na audiencji osobę nr 2 w
patriarchacie metropolitę Hilariona, a patriarcha Cyryl rozmawiał w Moskwie z kard. Angelo Scolą.

bErJznOt

Watykan i Patriarchat Moskiewski intensyfikują dialog, o czym według komentatorów świadczą dwa wtorkowe spotkania. Papież Franciszek przyjął na audiencji osobę nr 2 w patriarchacie metropolitę Hilariona, a patriarcha Cyryl rozmawiał w Moskwie z kard. Angelo Scolą.

Do obu tych spotkań doszło przed zapowiedzianą na 25 listopada pierwszą wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina u papieża Franciszka.

Nieznane są szczegóły rozmowy papieża z metropolitą Hilarionem, który jest przewodniczącym Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a więc "szefem dyplomacji". Na tym stanowisku zastąpił Cyryla, gdy w 2009 roku został on Patriarchą Moskwy i Wszechrusi.

bErJznOv

W chwili gdy w watykańskim Domu świętej Marty Franciszek rozmawiał z Hilarionem, w Moskwie Cyryl przyjął w swej rezydencji metropolitę Mediolanu kardynała Angelo Scolę. Włoski purpurat powiedział po tej rozmowie, że Patriarcha Cyryl zaapelował do Kościoła katolickiego o wspólną obronę wartości chrześcijańskich.

Kolejne punkty zbieżne, na których koncentruje się obecny dialog obu stron, to obrona rodziny oraz chrześcijan na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wchodzie. Zwraca się też uwagę na zbieżność stanowisk wobec konfliktu syryjskiego, czyli wspólne przeświadczenie o konieczności jego pokojowego rozwiązania.

Cyryl powiedział po spotkaniu z kardynałem Scolą: "Nigdy wcześniej naszych Kościołów nie łączyło tak wiele". Patriarcha Moskwy i Wszechrusi wyraził jednocześnie uznanie dla działalności papieża Franciszka i mówił o nadziei na "wspólną pracę w przyszłości".

"Żyjemy w epoce, w której nasze historyczne nieporozumienia muszą przestać odgrywać zasadniczą rolę; obecnie mamy wiele obowiązków i wspólnych celów" - dodał zwierzchnik rosyjskiego prawosławia. Wtórował mu kardynał Scola, mówiąc: "Mamy wspólne pole działań".

bErJznOB

"Nasz dialog nie jest już związany wyłącznie z aspektami doktrynalnymi, choć są konieczne, i ze wspólnymi kwestiami życia obywatelskiego, ale objął on także wiernych" - zauważył arcybiskup Mediolanu. Jednocześnie kardynał Scola przekonany jest, że jeśli chodzi o pierwszą podróż papieża do Rosji, to trzeba poczekać na to, aż obie strony wybiorą "odpowiedni moment".

We włoskich mediach dominuje opinia, że zbliżająca się wizyta prezydenta Putina w Watykanie i jego pierwsze spotkanie z Franciszkiem może jeszcze przyspieszyć obecny dialog. Zdaniem komentatorów w ostatnim czasie zawiązał się wręcz swoisty sojusz między nowym papieżem a rosyjskim przywódcą, którzy razem sprzeciwili się Stanom Zjednoczonym oraz Francji i ich planom siłowego rozwiązania konfliktu w Syrii.

Dlatego wyrażane jest przeświadczenie, że przed rozmową Franciszka z Władimirem Putinem panuje bardzo dobry klimat.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

bErJznOC

sw/ mc/

bErJznOW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)