Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Watykan: Papież apeluje o solidarność z uchodźcami i imigrantami

0
Podziel się:

O solidarność z uchodźcami i imigrantami, bez
jakiejkolwiek dyskryminacji zaapelował Benedykt XVI w ogłoszonym
w środę w Watykanie orędziu na Światowy Dzień Migranta i
Uchodźcy. Będzie on obchodzony 18 stycznia 2009 roku.

O solidarność z uchodźcami i imigrantami, bez jakiejkolwiek dyskryminacji zaapelował Benedykt XVI w ogłoszonym w środę w Watykanie orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Będzie on obchodzony 18 stycznia 2009 roku.

Papież zaapelował o to, by brać przykład ze świętego Pawła, który - jak podkreślił - sam był "migrantem" i "misjonarzem migrantów".

Przypominając o potrzebie zatroszczenia się o uchodźców, Benedykt XVI napisał: "Czyż można nie troszczyć się o potrzeby ludzi naprawdę słabych i bezbronnych, żyjących w niepewności i poczuciu braku bezpieczeństwa, zepchniętych na margines, często wykluczonych ze społeczeństwa?".

Wezwał wiernych, by żyli "w pełni miłością braterską, nie wyróżniając nikogo ani nie dyskryminując, w przekonaniu" - jak dodał - "że naszym bliźnim jest każdy, kto nas potrzebuje i komu możemy pomóc".

"Niech nauczanie i przykład świętego Pawła, wielkiego i pokornego Apostoła i migranta, ewangelizatora narodów i kultur, pomoże nam zrozumieć, że spełnianie uczynków miłości jest szczytem i syntezą całego życia chrześcijańskiego" - dodał papież.

Benedykt XVI zwrócił także uwagę na ofiary "współczesnych form niewolnictwa, takich jak na przykład handel ludźmi".

Przywołując misję świętego Pawła stwierdził: "Żadne trudności nie stanowiły dla niego przeszkody w prowadzeniu odważnej działalności ewangelizacyjnej w takich kosmopolitycznych miastach, jak Rzym i Korynt, których mieszkańcy w tamtych czasach tworzyli mozaikę narodowości i kultur".

Włoskie media odnalazły w papieskim orędziu wiele zawartych w nim według nich odniesień do sytuacji we Włoszech, gdzie wprowadzane są zmiany w polityce wobec imigrantów. Zaostrzenie polityki imigracyjnej przez centroprawicowy rząd krytykowane jest przez Watykan i włoski Kościół. Jego przedstawiciele przestrzegają przed ksenofobią i rasizmem, jakie dostrzegają w obecnej postawie władz w Rzymie.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)