Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Papież do Cyryla: nadzieja na dalszą drogę ku jedności

0
Podziel się

W przesłaniu do nowego patriarchy Moskwy i
Wszechrusi Cyryla, wystosowanym z okazji jego intronizacji,
Benedykt XVI wyraził nadzieję na dalszą współpracę Kościoła
katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na rzecz jedności.

bEgUqjPF

W przesłaniu do nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, wystosowanym z okazji jego intronizacji, Benedykt XVI wyraził nadzieję na dalszą współpracę Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na rzecz jedności.

Papież wspomniał swe spotkania z obecnym patriarchą w czasach, gdy jako metropolita smoleński i kaliningradzki był on odpowiedzialny za zagraniczne kontakty Patriarchatu Moskiewskiego.

Nawiązując do wizyt Cyryla w Watykanie w latach 2005-2007 papież podkreślił: "Wspominam dobrą wolę, jaka cechowała nasze spotkania".

bEgUqjPH

"Wasza Świątobliwość jest teraz następcą naszego umiłowanego brata czcigodnej pamięci Jego Świątobliwości Aleksego II, który pozostawił swemu ludowi głębokie i trwałe dziedzictwo kościelnego odrodzenia i rozwoju, wyprowadziwszy rosyjski Kościół prawosławny z długiego i trudnego okresu cierpienia w dobie totalitarnego i ateistycznego systemu do nowej aktywnej obecności i służby w dzisiejszym społeczeństwie" - napisał Benedykt XVI w przesłaniu, ogłoszonym w poniedziałek przez watykańskie biuro prasowe.

Z uznaniem papież wypowiedział się również na temat zasług obecnego patriarchy, który przez 20 lat pełnił funkcję szefa wydziału zewnętrznych stosunków kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego i - jak zauważył - "odegrał wybitną rolę w krzewieniu nowych relacji między obu Kościołami, opartych na przyjaźni, wzajemnej akceptacji i szczerym dialogu".

Benedykt XVI wyraził "najszczerszą nadzieję", że jako patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl dalej będzie kontynuował wysiłki na rzecz jedności.

Sylwia Wysocka (PAP)

bEgUqjPN

sw/ ap/

bEgUqjQi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)