Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan: Papież ogłosił świętym francuskiego jezuitę

0
Podziel się

W dniu swych 77. urodzin papież Franciszek ogłosił we wtorek świętym
żyjącego w XVI wieku francuskiego jezuitę i teologa Pierre'a Favre (Piotra Fabera). W Watykanie
wyjaśniono, że nowy biskup Rzymu uważa go za swój wzór.

bErHnUIB

W dniu swych 77. urodzin papież Franciszek ogłosił we wtorek świętym żyjącego w XVI wieku francuskiego jezuitę i teologa Pierre'a Favre (Piotra Fabera). W Watykanie wyjaśniono, że nowy biskup Rzymu uważa go za swój wzór.

To była wyjątkowa kanonizacja - bez mszy i zwyczajowego ceremoniału. Franciszek postanowił rozszerzyć na cały Kościół kult błogosławionego Pierre'a Favre, wpisując go w poczet świętych. Był on współpracownikiem świętego Ignacego Loyoli, założyciela jezuitów.

W epoce rozszerzania się protestantyzmu aktywnie działał na rzecz reformy Kościoła katolickiego, przemierzył na piechotę wiele krajów Europy i uważany był za duchowego przewodnika biskupów. Został ogłoszony błogosławionym przez Piusa IX w 1872 roku.

bErHnUID

Życzeniem papieża było to, by proces kanonizacyjny jezuity, który trwał bardzo długo, został zakończony - poinformowano.

Również we wtorek Franciszek uznał heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego (1929-1970), krakowskiego nauczyciela akademickiego i działacza społecznego, który przyjaźnił się z księdzem Karolem Wojtyłą. Ta decyzja papieża to ważny krok na drodze do jego beatyfikacji. Ciesielski, harcerz i doktor habilitowany inżynierii budowlanej, zginął wraz z dwojgiem swych dzieci w katastrofie statku rzecznego w Sudanie, gdzie pracował jako wykładowca. (PAP)

sw/ dmi/ mc/

bErHnUJe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)