Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
16.06.2007 14:14

Watykan: Papież przyjął zwierzchnika Kościoła prawosławnego Cypru

Benedykt XVI wyraził przekonanie, że dążenie do jedności chrześcijan "nie może wyrażać się jedynie w słowach ani w sposób tylko formalny". Papież mówił o tym w sobotę w przemówieniu do zwierzchnika Kościoła prawosławnego na Cyprze Chryzostoma II.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Benedykt XVI wyraził przekonanie, że dążenie do jedności chrześcijan "nie może wyrażać się jedynie w słowach ani w sposób tylko formalny". Papież mówił o tym w sobotę w przemówieniu do zwierzchnika Kościoła prawosławnego na Cyprze Chryzostoma II. *

Na zakończenie audiencji w Watykanie podpisali oni wspólną deklarację, w której zaapelowali o poszanowanie praw człowieka, wolności religijnej oraz miejsc kultu.

Papież zwrócił uwagę na konieczność kontynuowania dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a prawosławnym bez - jak dodał - "upadania na duchu".

Zapewnił arcybiskupa Chryzostoma II, że podziela "oparte na niewzruszonej nadziei" pragnienie dążenia do jedności chrześcijan.

Zwierzchnik cypryjskiej Cerkwi powiedział zaś w swym wystąpieniu: "W naszym osobistym przekonaniu tak, jak oddalenie się i schizma między naszymi siostrzanymi Kościołami dokonały się w ciągu tylu wieków nagromadzenia się nieporozumień, tak również ich ponowne zjednoczenie oraz przywrócenie wzajemnego zaufania i prawdziwej miłości wymagać będzie czasu, cierpliwości i poświęceń".

Odnosząc się do podziału Cypru, Chryzostom II wyraził przekonanie, że papież z powodu doświadczeń swej ojczyzny zrozumie ból mieszkańców wyspy. "Nasza dzisiejsza obecność tutaj stanowi apel do Waszej Świątobliwości, papieża pochodzącego z zaprzyjaźnionego kraju, ciężko doświadczonego dekadami podziałów, jak nasz kraj, ale dzięki Bogu ponownie zjednoczonego. Dlatego tylko Wasza Świątobliwość może zrozumieć nasz ból" - podkreślił zwierzchnik Kościoła cypryjskiego.

Zaprosił następnie Benedykta XVI na Cypr.

We wspólnej deklaracji papież i arcybiskup Chryzostom II napisali: "Zwracamy się z apelem do wszystkich tych, którzy wszędzie na świecie podnoszą rękę przeciwko swym braciom i nakłaniamy ich ze stanowczością, by złożyli broń i działali na rzecz zagojenia ran, spowodowanych przez wojnę".

"Zachęcamy do działania na rzecz obrony praw ludzkich w każdym kraju, poszanowania człowieka, wizerunku Boga" - wezwali Benedykt XVI i Chryzostom II.

Podkreślili, że brak poszanowania wolności religijnej stanowi "najcięższą zniewagę dla godności człowieka".

"Profanacja, niszczenie i rabowanie miejsc kultu jakiejkolwiek religii jest aktem przeciwko ludzkości i cywilizacji ludów" - stwierdzono w watykańskiej deklaracji.

Znalazł się w niej również apel o "ożywienie chrześcijańskich korzeni Europy i uznanie, że zachodnia oraz wschodnia tradycja chrześcijańska mają do odegrania wspólną rolę".

"Unia Europejska - podkreślili papież i cypryjski arcybiskup - nie może ograniczyć się jedynie do współpracy ekonomicznej i potrzebuje solidnej bazy kulturowej, wspólnych odwołań etycznych i otwarcia na wymiar religijny".

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ksaj/

Tagi: papież, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz