Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Watykan potępia przemoc i ma nadzieję na "wiosnę świata arabskiego"

0
Podziel się

Watykan potępia przemoc, ale wyraża jednocześnie nadzieję na możliwość
zapanowania "wiosny świata arabskiego" - takie stanowisko przedstawił w piątek dyrektor biura
prasowego Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

bEgjsvSd

Watykan potępia przemoc, ale wyraża jednocześnie nadzieję na możliwość zapanowania "wiosny świata arabskiego" - takie stanowisko przedstawił w piątek dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

W przesłaniu dla Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego, zatytułowanym "Nie strach, lecz przyjaźń", ksiądz Lombardi oświadczył: "Przemoc, jaka towarzyszy oporowi przed szerzeniem się ruchu przemian politycznych w krajach arabskich, jest oczywiście źródłem ogromnego bólu z powodu cierpienia ofiar i ludności, a także zaniepokojenia co do rezultatów trwającego procesu, ponieważ przemoc jeszcze bardziej utrudnia pokojowe rozwiązania".

"Nie ulega wątpliwości, że w wielu krajach trwa wielka rewolucja, którą obserwatorzy i eksperci postrzegają z nadzieją jako możliwą wiosnę świata arabskiego" - stwierdził watykański rzecznik, zauważając następnie, że państwa zachodnie przyznają, że są zaskoczone tymi wydarzeniami.

bEgjsvSf

"Wiele z nich rozumie, że każdy prawdziwy wzrost narodów arabskich w wolności i demokracji musi narodzić się przede wszystkim w nich samych, bez przynoszących odwrotny skutek ingerencji zewnętrznych. Inne kraje odczuwają głównie lęk i starają się zamknąć w geście obrony" - ocenił ks. Lombardi.

Dalej zauważył: "Nam wydaje się, że oprócz należytego szacunku potrzebne są otwartość i inicjatywa - by udzielić konkretnej pomocy w trudnych sytuacjach, jakie niesie ze sobą każda głęboka transformacja - a także przyjaźń oraz dialog między narodami i kulturami".

Ksiądz Federico Lombardi zwrócił też uwagę na szczególną rolę, jaką w tych wydarzeniach odgrywają ludzie młodzi: "Dzięki związkom z emigracją wielu z nich ma pozytywną wizję świata europejskiego, praw człowieka, demokracji, wolności".

"Dzięki nowym możliwościom komunikacji wielu jest otwartych na dialog i spragnionych integracji ze społecznością światową" - dodał.

bEgjsvSl

"Jeśli blisko nas, na południowym brzegu tego wąziutkiego Morza Śródziemnego jest niezliczona liczba młodych ludzi, pragnących ludzkiego rozwoju w większej wolności, nie możemy nie uczynić wszystkiego, co w naszej mocy, by wejść w pozytywny dialog z nimi, ucząc się nawzajem naszych różnych języków" - podsumował rzecznik Watykanu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

bEgjsvSG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)