Notowania

protest
17.04.2009 15:54

Watykan ubolewa po proteście Belgii w związku ze słowami papieża o prezerwatywach

(dochodzą nowe fragmenty oświadczenia)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą nowe fragmenty oświadczenia)

17.4.Rzym (PAP) - Watykański sekretariat stanu wyraził w piątek ubolewanie z powodu przyjętej przez parlament Belgii rezolucji, w której wezwano rząd tego kraju, aby oficjalnie zaprotestował przeciwko słowom Benedykta XVI na temat prezerwatyw.

W drodze do Afryki 17 marca papież powiedział dziennikarzom, że epidemii AIDS "nie można pokonać dystrybucją prezerwatyw, które nawet zwiększają problemy".

W ogłoszonej nocie sekretariat stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że ambasador Królestwa Belgii, kierując się instrukcją otrzymaną od MSZ swego kraju, poinformował podczas spotkania 15 kwietnia z szefem watykańskiej dyplomacji o rezolucji parlamentu.

"Sekretariat Stanu przyjmuje z rozgoryczeniem ten krok, niecodzienny w relacjach dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Królestwem Belgii" - podkreślono w oświadczeniu.

Dodano w nim następnie, że Watykan potępia fakt, że "zgromadzenie parlamentarne uznało za stosowne skrytykować Ojca Świętego na podstawie fragmentu wywiadu - urywkowego i wyrwanego z kontekstu, który został wykorzystany przez niektóre grupy z jasnym zamiarem zastraszenia, aby niemal odwieść papieża od wypowiadania się na niektóre tematy, których znaczenie moralne jest oczywiste, oraz od nauczania doktryny Kościoła".

"Jak dobrze wiadomo Ojciec Święty w odpowiedzi na pytanie o skuteczność i realistyczny charakter stanowiska Kościoła wobec walki z AIDS, oświadczył, że rozwiązania należy szukać w dwóch kierunkach: z jednej strony poprzez humanizację seksualności, a z drugiej przez prawdziwą przyjaźń i gotowość pomagania osobom cierpiącym. Położył także nacisk na zaangażowanie Kościoła w obu tych sferach" - oświadczył Watykan.

"Bez tego moralnego i edukacyjnego wymiaru walka z AIDS nie będzie wygrana" - czytamy w dokumencie.

Stolica Apostolska ostrym tonem oznajmiła: "Podczas gdy w niektórych krajach europejskich rozpętała się bezprecedensowa kampania medialna, dotycząca dominującej, żeby nie powiedzieć wyłącznej, wartości środków profilaktycznych w walce z AIDS, pocieszające jest stwierdzenie, że uwagi natury moralnej rozwinięte przez Ojca Świętego, zostały zrozumiane i docenione zwłaszcza przez Afrykańczyków i prawdziwych przyjaciół Afryki, a także niektórych członków wspólnoty naukowej".

Na zakończenie Watykan przytoczył jako dowód fragment oświadczenia biskupów Afryki Zachodniej, którzy wyrazili "wdzięczność" Benedyktowi XVI między innymi za "ponowne zaproponowanie" wszystkim "jasnego i przenikliwego nauczania" Kościoła w sprawie duszpasterstwa chorych na AIDS. (PAP)

sw/ ap/

Tagi: protest, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz