Notowania

watykan
05.10.2012 14:34

Watykan wyklucza porozumienie. "Wiary się nie negocjuje"

- Bractwo to nie jest dla nas żadnym partnerem do negocjacji, ponieważ na temat wiary się nie negocjuje - oświadczył abp Mueller.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eustaquio Santimano/CC/Flickr)

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller, wykluczył możliwość dialogu Stolicy Apostolskiej z założonym przez arcybiskupa Marcela Lefebvre'a tradycjonalistycznym Bractwem Kapłańskim św. Piusa X (SSPX).

_ - Bractwo to nie jest dla nas żadnym partnerem do negocjacji, ponieważ na temat wiary się nie negocjuje _ - oświadczył abp Mueller w wywiadzie, jaki przeprowadziło z nim niemieckie radio NDR Kultur z okazji zbliżającej się 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II.

Wywiad zostanie wyemitowany w sobotę, ale jego obszerne omówienie zamieszczono wcześniej na stronie internetowej NDR. Lefebryści sprzeciwiają się niektórym uchwałom soboru, dotyczącym m.in. wolności religijnej i praw człowieka.

Watykan niezmiennie deklaruje, że warunkiem powrotu SSPX do wspólnoty kościelnej jest pełna akceptacja nauczania soborowego. - _ W sensie duszpasterskim drzwi są zawsze otwarte _ - zaznaczył abp Mueller.

_ - Nie ma żadnych ulg jeśli chodzi o wiarę katolicką, tak jak została ona sformułowana również przez Sobór Watykański II. Sobór ten nie stoi w sprzeczności z ogólnokościelną tradycją, co najwyżej w sprzeczności z niektórymi fałszywymi interpretacjami wiary katolickiej _ - powiedział watykański hierarcha.

_ - Nie możemy poddawać wiary katolickiej negocjacjom. Nie ma tu żadnych kompromisów _ - dodał abp Mueller. Według niego Kongregacja Nauki Wiary będzie w jedności z papieżem decydować o dalszym postępowaniu w tej sprawie. Bractwu przedłożono oświadczenie, które ma ono zaakceptować._ - Sądzę, że obecnie nie prowadzi się żadnych nowych rozmów _ - powiedział abp Mueller.

Czytaj więcej w Money.pl
Kardynał: To media wypaczają obraz Watykanu Dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Angelo Sodano, powiedział dziennikowi L'Osservatore Romano, że media wypaczają obraz Watykanu.
Papież wybaczy kamerdynerowi i go ułaskawi _ Przebaczenie jest osobistą prerogatywą Ojca Świętego. Tylko on zdecyduje, w swoim sumieniu, czy go udzielić, czy nie _- powiedział kardynał Velasio De Paolis.
Tagi: watykan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz