Notowania

watykan
02.02.2011 22:04

Watykan: "Youcat", czyli awangardowy katechizm dla młodzieży

"Youcat" - tak nazywa się katechizm dla młodych katolików ze wstępem Benedykta XVI, przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w sierpniu w Madrycie - ogłosił watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Książka ukaże się między innymi po polsku.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Youcat" - tak nazywa się katechizm dla młodych katolików ze wstępem Benedykta XVI, przygotowany na Światowe Dni Młodzieży w sierpniu w Madrycie - ogłosił watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Książka ukaże się między innymi po polsku.

Nowoczesna synteza Katechizmu Kościoła Katolickiego, opracowana na podstawie wersji z 1992 roku i nazwana z myślą o młodych odbiorcach na wzór portalu filmowego Youtube, w dziewięciu wersjach językowych trafi do okolicznościowych plecaków, jakie otrzymają uczestnicy spotkania z papieżem w dniach od 16 do 19 sierpnia.

We wstępie do "Youcat", opublikowanym w czwartkowym numerze watykańskiej gazety, Benedykt XVI napisał: "Drodzy młodzi przyjaciele! Dzisiaj polecam wam lekturę nadzwyczajnej książki".

Przypomniał, że to Jan Paweł II powierzył mu zadanie czuwania nad zespołową pracą przygotowania nowej wersji Katechizmu Kościoła Katolickiego i przyznał, że "przestraszył" go ten obowiązek.

"Muszę wyznać, że wątpiłem, czy cokolwiek takiego może się udać. Jak mogło dojść do tego, by autorzy rozproszeni po całym świecie mogli stworzyć książkę, nadającą się do przeczytania?" - napisał papież.

Dalej Benedykt XVI podkreślił: "Muszę wyznać, że także dzisiaj wydaje mi się cudem fakt, że ten projekt w końcu się udał".

Papież wyjaśnił, że obecną wersję dla młodzieży przygotowano pod kierunkiem arcybiskupa Wiednia kardynała Christopha Schonborna.

"Tak powstał Youcat dla młodzieży. Mam nadzieję, że wielu młodych ludzi zafascynuje ta książka" - powiedział.

Następnie zauważył: "Niektóre osoby mówią mi, że katechizm nie interesuje dzisiejszej młodzieży; ale ja w to nie wierzę i jestem pewien, że mam rację. Nie jest ona tak powierzchowna, jak się jej zarzuca; młodzi ludzi chcą wiedzieć, na czym naprawdę polega życie".

"Powieść kryminalna jest fascynująca, bo angażuje nas w los innych osób, który mógłby być także naszym; ta książka jest fascynująca, bo opowiada nam o naszym własnym przeznaczeniu i dlatego dotyczy z bliska każdego z nas" - napisał Benedykt XVI.

"Zachęcam was: studiujcie katechizm! Tego pragnę z całego serca" - podkreślił papież we wstępie do tej wyjątkowej publikacji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mw/ kar/

Tagi: watykan, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz