Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wcześniejsze wybory na Ukrainie. Opozycja się szykuje

0
Podziel się

Ukraińska opozycja przygotowuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.

Wcześniejsze wybory na Ukrainie. Opozycja się szykuje
(Bushy moustache/public domain)
bDKgczTp

Ukraińska opozycja przygotowuje się do przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich - oświadczył Arsenij Jaceniuk, przywódca klubu parlamentarnego Batkiwszczyny - partii więzionej byłej premier Julii Tymoszenko.

W związku z konfliktem z rządzącą Partią Regionów posłowie opozycji od dwóch tygodni blokują posiedzenia Rady Najwyższej w Kijowie. Domagają się, by posłowie większości zrezygnowali z głosowania za swoich nieobecnych na obradach kolegów, gdyż łamią w ten sposób konstytucję. Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza na razie się na to nie zgadza.

Zgodnie z ukraińską konstytucją prezydent ma prawo - lecz nie obowiązek - rozwiązania parlamentu, jeśli nie jest on w stanie zebrać się na posiedzenie w ciągu 30 dni.

bDKgczTr

_ - Mamy do czynienia z kryzysem politycznym. Zrozumiałe, że jeśli Partia Regionów odmawia realizacji zapisów konstytucji i parlament nie działa przez 30 dni, to prezydent ma prawo go rozwiązać. Prezydent ma zobowiązania wobec narodu, a nie wobec swego otoczenia, więc jeśli głowa państwa nie jest w stanie wypełniać swych funkcji, oznacza to, że kryzys zakończy się wcześniejszymi wyborami i parlamentu i prezydenta _ - oświadczył w poniedziałek Jaceniuk.

Ukraińskie media twierdzą, że w obliczu kryzysu do wcześniejszych wyborów szykuje się także Partia Regionów. Dziennik _ Kommiersant-Ukraina _ napisał, że rządzący uzależniają jednak wybory od zmiany ordynacji wyborczej.

Źródła w Partii Regionów powiedziały gazecie, że ugrupowanie Janukowycza chciałoby, aby wybory te zostały przeprowadzone wyłącznie w systemie większościowym, a nie - jak to było w październiku ub.r. - w systemie większościowo-proporcjonalnym. Partia Regionów sądzi, że zmiana ordynacji wyborczej pozwoli jej wprowadzić do parlamentu więcej posłów, niż ma obecnie.

W październikowych wyborach parlamentarnych Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych, a połowę - w okręgach jednomandatowych. Do łamania ordynacji wyborczej dochodziło najczęściej właśnie w okręgach jednomandatowych. W kilkunastu z nich mimo wstępnych wyników mówiących o wygranej przedstawicieli opozycji zwycięzcami ogłoszono reprezentantów ugrupowania rządzącego bądź ludzi z nim związanych.

bDKgczTx
Czytaj więcej w Money.pl
Koniec protestu. Idą do parlamentu Ukraińska opozycja przerwała trwającą od tygodnia akcję przeciwko sfałszowaniu październikowych wyborów parlamentarnych i - oświadczając, że nadal nie uznaje ich wyników - zdecydowała się uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej.
Posłanki przyłączyły się do akcji Tymoszenko Trzy opozycyjne deputowane do ukraińskiego parlamentu odmawiają opuszczenia szpitala w Charkowie, gdzie była premier obecnie się znajduje.
Szykowali kolorową rewolucję w Rosji Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej potwierdził, że dysponuje dowodami na to, że rosyjscy opozycjoniści podżegali do takiej rewolucji, jakie na początku XXI wieku nastąpiły na Ukrainie i w Gruzji; popularnie nazwano je kolorowymi rewolucjami.
bDKgczTS
Źródło:
KOMENTARZE
(0)