Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We Wrocławiu otwarto konsulat honorowy Czech

0
Podziel się:

W środę we Wrocławiu otwarto konsulat honorowy Republiki Czeskiej. To
trzecie po poznańskim i częstochowskim takie przedstawicielstwo tego kraju w Polsce. Na przełomie
kwietnia i maja planowane jest uruchomienie konsulatu honorowego Czech w Bydgoszczy.

W środę we Wrocławiu otwarto konsulat honorowy Republiki Czeskiej. To trzecie po poznańskim i częstochowskim takie przedstawicielstwo tego kraju w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja planowane jest uruchomienie konsulatu honorowego Czech w Bydgoszczy.

Jak powiedział na konferencji prasowej ambasador Czech w Polsce Jan Sechter otwarcie konsulatu we Wrocławiu nawiązuje m.in. do bogatych tradycji przedwojennych konsulatów honorowych, których działalność została zakończona w latach 50.

Jeszcze kilka lat temu w Polsce działały natomiast czeskie konsulaty generalne. Zamknięto je ze względów oszczędnościowych, uznając, że po wejściu Polski i Czech do UE i strefy Schengen taka forma przedstawicielstwa nie jest już potrzebna.

"Cztery lata po zamknięciu konsulatu generalnego we Wrocławiu Republika Czeska wznawia swoją obecność na Dolnym Śląsku. Głównym zadaniem konsula honorowego będzie udzielanie wsparcia osobom działającym w polityce regionalnej, w biznesie i kulturze" - mówił ambasador.

Nowym konsulem honorowym został radca prawny i członek Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego Arkadiusz Jan Ignasiak. Ignasiak współpracuje także z Czeską Agencją Wspierania Handlu CzechTrade, która zajmuje się m.in. wspieraniem wymiany handlowej i współpracy z zagranicą.

Jako konsul Ignasiak zamierza skupić się głównie na sprawach współpracy ekonomicznej. "Nikomu nie jest tak blisko we współpracy gospodarczej jak Polakom i Czechom właśnie na Dolnym Śląsku. Takim przykładem mogą być m.in. czeskie tramwaje jeżdżące po wrocławskich ulicach. Jest jednak wiele dziedzin, które ze wsparciem dyplomatycznym mogą się rozwijać mocniej np. turystyka" - podkreślił.

Konsulat, mieszczący się obecnie przy ul. Buskiej, rozpocznie swoją działalność w czwartek. Najprawdopodobniej w ciągu miesiąca przeniesiony zostanie jednak w okolice wrocławskiego Rynku.

Otwarciu konsulatu towarzyszyła debata pt. "Historia czesko-polskich stosunków i Dolny Śląsk w Europie" z udziałem m.in. przedstawicieli Polsko-Czesko-Słowackiej Solidarności.(PAP)

mic/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)