Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

We wrześniu duże obchody rocznicy tragedii smoleńskiej?

0
Podziel się:

Politycy PiS 10. dnia każdego miesiąca upamiętniają ofiary.

We wrześniu duże obchody rocznicy tragedii smoleńskiej?
(prezydent.pl/GFDL)
bEsmHyYB

10 września, pięć miesięcy po katastrofie smoleńskiej, PiS planuje zorganizować w Warszawie duże spotkanie. Wyjaśnienie tej tragedii jest priorytetowe, nawet kosztem mniejszego poparcia - deklarują politycy z kierownictwa PiS.

Dotychczas parlamentarzyści tego ugrupowania 10 dnia każdego miesiąca upamiętniali ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, uczestnicząc w mszy św. i składając wieńce pod krzyżem usytuowanym przed Pałacem Prezydenckim. We wrześniu obchody mają wyglądać inaczej, będą bardziej rozbudowane.

Partia będzie chciała prawdopodobnie zorganizować duże spotkanie w Warszawie, m.in. z udziałem rodzin ofiar, poświęcone katastrofie, albo wiec. Politycy z kierownictwa PiS nie chcą jednak zdradzać szczegółów. Na razie jest na to za wcześnie - tłumaczą.

bEsmHyYD

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na portalu internetowym PiS, że sprawę katastrofy smoleńskiej będzie prowadził w ramach ruchu społecznego, a nie w ramach partii. Być może właśnie spotkanie 10 września będzie okazją do pierwszych prób konsolidacji tego ruchu - spodziewają się politycy PiS.

Posłowie PiS, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa podkreślają, że partia jest zdeterminowana, aby wyjaśnić katastrofę smoleńską. Grupie polityków związanych z frakcją liberalną w partii nie podoba się to, że ten wątek dominuje aż w takim stopniu. O swoich wątpliwościach nie chcą jednak mówić oficjalnie. - _ Przeważa zdanie prezesa, który jest zadowolony z działania zespołu pod kierownictwem Antoniego Macierewicza _ - ocenia chcący zachować anonimowość poseł PiS.

Dla europosła Pawła Kowala, który uchodzi za jednego z partyjnych liberałów, wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej _ to jedna z kluczowych spraw _. - _ Będzie ciągnęła się przez lata. Od tego nie uciekniemy. Nie ma co tutaj szukać rozwiązania, żeby ją schować _ - powiedział.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że nie zgadza się z tezą, iż partia zbyt dużo czasu i energii poświęca sprawie smoleńskiej. Dodał, że nie obawia się tego, że w klubie dojdzie do nieporozumień. - _ Sprawa smoleńska jest niezmiernie ważna, ale nie jest jedyną, na której koncentrujemy uwagę _ - zaznaczył.

bEsmHyYJ

_ - Niezależnie od sondaży sprawę przyczyn tragedii smoleńskiej będziemy wyjaśniać. Nie ma co do tego wątpliwości. To nasz moralny obowiązek _ - twierdzi członek Komitetu Politycznego PiS Jarosław Zieliński. - _ Uległość obecnego obozu władzy, samego Donalda Tuska, wobec Rosji jest bardzo zastanawiająca. Ta wiernopoddańcza postawa nie gwarantuje wyjaśnienia przyczyn tragedii smoleńskiej. Musimy swój głos artykułować, stawiać pytania _ - dodaje.

Wiceprezes PiS Zbigniew Ziobro podkreślił, że PiS nie może sobie pozwolić na to, żeby przemilczeć temat katastrofy. _ - Nie możemy pozwolić, żeby ta sprawa zeszła na trzeci, czwarty plan, co w kampanii wyborczej de facto się stało _ - powiedział. Jego zdaniem w polityce liczą się nie tylko sondaże, ale też _ strategiczne patrzenie i odpowiedzialność za państwo _.

Zarówno Błaszczak, jak i Zieliński, są zgodni: partia nie traci na tym, że zdecydowanie działa w sprawie zbadania okoliczności katastrofy. _ - Nic nie wskazuje, żeby poparcie spadało. Utrzymuje się na wysokim poziomie. W odróżnieniu od PO jesteśmy autentyczni, mamy program _ - dodał Błaszczak.

Oprócz wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, politycy PiS za główny cel w najbliższym czasie uważają jak najlepszy wynik w wyborach samorządowych. We wrześniu w Warszawie partia planuje konwencję programową, która rozpocznie kampanię. Wezmą w niej udział samorządowcy z całego kraju. Podczas konwencji ma być zaprezentowany programu samorządowy i 16 programów regionalnych.
* ZOBACZ TAKŻE:
* Sondażowa huśtawka PiS-u: 39 i 27 proc.
* Ludzie prezydenta obiecują upamiętnić Smoleńsk
* PiS: Jadwiga Kaczyńska na czele komitetu budowy pomnika
* Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

bEsmHyZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)