Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek decyzja rządu ws. Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu

0
Podziel się:

Rada Ministrów ma we wtorek podjąć decyzję w sprawie przystąpienia Polski
do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu, którego celem jest m.in. zwiększanie przejrzystości
działań władzy i walka z korupcją.

Rada Ministrów ma we wtorek podjąć decyzję w sprawie przystąpienia Polski do Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu, którego celem jest m.in. zwiększanie przejrzystości działań władzy i walka z korupcją.

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przystąpienie do Partnerstwa - inicjatywy rządów Brazylii, Indonezji, Meksyku, Norwegii, Filipin, RPA, Wielkiej Brytanii i USA. Celem Partnerstwa jest działanie na rzecz otwartości i przejrzystości w procesie stanowienia prawa, m.in. poprzez zwiększenie jawności życia publicznego, poszerzenie dostępu do informacji na temat działań rządu i wspieranie obywatelskiej partycypacji w życiu społeczno-politycznym.

Realizacja tych postulatów wymaga wdrażania najwyższych standardów rzetelności zawodowej w administracji państwowej na wszystkich szczeblach i zwiększenia dostępu do nowych technologii.

W przyjętej 20 września 2011 roku deklaracji inicjującej Partnerstwo, państwa w nim uczestniczące zobowiązują się do przestrzegania "zasady otwartości w kontaktach z obywatelami tak, aby świadczone usługi były jak najlepsze, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów publicznych, zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i zapewnieniu bezpieczeństwa wspólnotom".

Obowiązkiem państw popierających inicjatywę jest pisemnie zadeklarowanie konkretnych zmian (wraz z harmonogramem), jakie wprowadzą, by podwyższyć standardy życia publicznego. Dla każdego kraju jest to inna lista zadań, rządy same decydują o własnych priorytetach. W Partnerstwie uczestniczy blisko 50 krajów.

30 marca grupa 13 organizacji pozarządowych, m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Komunikacji Społecznej, Fundacja im. Stefana Batorego, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, złożyła propozycje tematów, na które warto zwrócić uwagę w planowaniu polskich zobowiązań dotyczących Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów.

Organizacje zwróciły uwagę, że "przedstawione propozycje nie wyczerpują katalogu możliwych celów Partnerstwa, a przygotowanie ostatecznych zobowiązań rządu wypracowane powinno być w procesie szerokich konsultacji, umożliwiających wypowiedzenie się wszystkim zainteresowanym".

"Przystąpienie Polski do Partnerstwa na rzecz Otwartych Rządów postrzegamy jako szansę dla dialogu i budowania zaufania społecznego między władzą i obywatelami. Wykorzystanie tej szansy zależy od przeprowadzenia rzetelnych i autentycznych konsultacji społecznych służących, po pierwsze, uzgodnieniu priorytetów, a następnie, wybraniu konkretnych zobowiązań rządu" - czytamy w liście organizacji do wiceminister spraw zagranicznych Grażyny Bernatowicz.

Według organizacji, proces konsultacji rozłożony powinien być w czasie i spełniać kilka podstawowych warunków, takich jak: stworzenie dostępnego dla wszystkich zainteresowanych harmonogramu działań konsultacyjnych oraz przygotowania ich z odpowiednim wyprzedzeniem, planem i pełną informacją dla uczestników, a także wprowadzenie zróżnicowanych form wymiany informacji.

17 lutego interpelację w sprawie zgłoszenia Polski do Partnerstwa na rzecz Otwartego Rządu zgłosiła posłanka Ruchu Palikota Anna Grodzka. Przypomniała, że do Partnerstwa przystąpiło wiele państw, w tym Holandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwecja, Litwa, Łotwa.

Według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do Partnerstwa w najbliższym czasie przystąpi wiele nowych państw. (PAP)

mrr/ par/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)