Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

We wtorek i w środę parlamentarne obchody 20. rocznicy wyborów 1989 roku

0
Podziel się

Przedstawiciele 25 europejskich parlamentów,
przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering oraz
były prezydent Lech Wałęsa wezmą udział w środowych
parlamentarnych obchodach 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

bEiwgset

Przedstawiciele 25 europejskich parlamentów, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering oraz były prezydent Lech Wałęsa wezmą udział w środowych parlamentarnych obchodach 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.

W parlamentarnych uroczystościach udział wezmą m.in. przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert, szefowa węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Katalin Szili, wiceprzewodniczący brytyjskiej Izby Gmin Edward O'Hara i wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Mykola Tomenko.

We wtorek po południu wszystkich zagranicznych gości w Ogrodzie Różanym w Łazienkach Królewskich powitają marszałkowie Sejmu i Senatu: Bronisław Komorowski i Bogdan Borusewicz. Goście wysłuchają uroczystego koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej i zjedzą obiad w Pałacu na Wodzie.

bEiwgsev

W środę odbędzie się natomiast wspólne posiedzenie posłów i senatorów, poświęcone 20. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i demokracji.

Posiedzenie otworzą marszałek Bronisław Komorowski, szef PE Hans- Gert Poettering i były prezydent Lech Wałęsa.

Obrady zostały podzielone na dwie sesje: "Bohaterowie Wolności - pokolenie niepokornych" i "Solidarność - droga nadziei". Ich celem będzie ocena przemian 1989 roku z perspektywy minionego dwudziestolecia.

Głos zabiorą wszyscy szefowie parlamentów, a także byli opozycjoniści z Europy Środkowej-Wschodniej, m.in. były prezydent Bułgarii Żeliu Żelew, były przewodniczący Zgromadzenia Konstytucyjnego Litwy Vytautas Landsbergis, sowiecki dysydent i obrońca praw człowieka Siergiej Kowaliow, były słowacki premier Jan Czarnogursky oraz były NRD-owski opozycjonista, obecnie polityk CDU/CSU Arnold Vaatz.

bEiwgseB

Do udziału w uroczystościach zaproszeni zostali również prezydent, premier oraz byli prezydenci i byli marszałkowie Sejmu i Senatu.

Marszałkowie Sejmu i Senatu otworzą ponadto w gmachu na Wiejskiej specjalną wystawę "Polska droga do wolności 1980-1989". Wydany zostanie również specjalny znaczek pocztowy, upamiętniający wybory 4 czerwca 1989 roku.

Wystawa prezentuje w układzie chronologicznym wydarzenia lat 80. XX wieku, poczynając od wydarzeń w Stoczni Gdańskiej z 1980 roku, poprzez stan wojenny i jego represje, same obrady i ustalenia przy Okrągłym Stole, kampanię wyborczą i wybory 4 czerwca 1989 roku, inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu, utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego, a także oddziaływanie wydarzeń w Polsce na inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną liczne fotografie, plakaty, afisze i ulotki wyborcze, dokumenty i artykuły z prasy polskiej i zagranicznej, ukazujące reakcje społeczne na upadek komunizmu.(PAP)

bEiwgseC

ajg/ la/ gma/

bEiwgseW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)