Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

We wtorek polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe

0
Podziel się:

9 grudnia w Warszawie odbędą się polsko-
niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem m.in. kanclerz
Niemiec Angeli Merkel i premiera Donalda Tuska. Przewidziana jest
rozmowa "w cztery oczy" Tuska i Merkel oraz sesja plenarna
reprezentantów polskiego i niemieckiego rządu.

9 grudnia w Warszawie odbędą się polsko- niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem m.in. kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Donalda Tuska. Przewidziana jest rozmowa "w cztery oczy" Tuska i Merkel oraz sesja plenarna reprezentantów polskiego i niemieckiego rządu.

Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak powiedział w piątek PAP, że główne tematy rozmów to: Partnerstwo Wschodnie - polsko-szwedzka inicjatywa oparta na Europejskiej Polityce Sąsiedztwa, unijny pakiet klimatyczno-energetyczny, walka z kryzysem finansowym na świecie oraz stosunki polsko-niemieckie.

Tusk z Merkel - jak poinformował Nowak - będą też rozmawiali o szczycie Unii Europejskiej w Brukseli 11-12 grudnia.

Negocjacje w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego, który ma doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do 2020 roku, są na finiszu. Komisja Europejska proponuje, aby od 2013 roku wszystkie pozwolenia na emisję CO2 były kupowane na otwartej aukcji, m.in. przez przedsiębiorstwa energetyczne.

Polski rząd zgadza się na 20-proc. redukcję emisji do 2020 r., ale twierdzi, że proponowany przez KE obowiązek zakupu 100 proc. uprawnień do emisji w energetyce na specjalnych aukcjach grozi podwyżkami cen prądu nawet o 90 proc. Rząd przekonuje, że w negocjacjach trzeba uwzględnić specyfikę polskiej gospodarki w 94 procentach opartej na węglu.

Decyzje na szczycie zapadają jednomyślnie, dzięki czemu każdy kraj - w tym Polska - ma prawo weta.

W środę w Brukseli szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz zarzucił bogatym krajom Unii "sztywną" postawę w negocjacjach pakietu klimatyczno-energetycznego. Nie wymienił konkretnych państw, ale przed tygodniem ostro skrytykował Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy i kraje nordyckie za brak elastyczności. Polscy dyplomaci wskazują na presję Niemiec na francuskie przewodnictwo, by nie ustępowało na rzecz Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Nowak powiedział PAP, że istotną kwestią rozmów polityków polskich i niemieckich będą też przygotowania do upamiętnienia ważnych wydarzeń przypadających w 2009 roku, takich jak 70. rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznica pierwszych polskich demokratycznych wyborów do parlamentu.

Inne tematy rozmów polskich i niemieckich polityków to: perspektywa wejścia Ukrainy do Unii, relacje z Rosją, sytuacja na Kaukazie, solidarność energetyczna oraz konsekwencje wyniku wyborów w Stanach Zjednoczonych.

Wciąż pozostają sprawy sporne między Polska a Niemcami - takie jak Centrum przeciw Wypędzeniom, czy Gazociąg Północny. Przeciwne budowie gazociągu z rosyjskiego Wyborga do niemieckiego Greifswaldu są Polska i kraje bałtyckie. Z kolei w ocenie Niemiec, Gazociąg może zapewnić bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych dla Niemiec i Europy.

Premier - po wydarzeniach na Kaukazie - podkreślił, że potrzebne jest wznowienie debaty na temat Gazociągu Północnego.

Tusk oceniając pierwszy rok pracy swojego gabinetu przyznał, że - w kwestii Gazociągu Północnego i Centrum przeciw Wypędzeniom - nie udało się osiągnąć z Niemcami - jak mówił - "gigantycznego postępu". Ale - jak zastrzegł - "z całą pewnością sytuacja nie jest gorsza, a jest nawet trochę lepsza niż była rok, czy półtora roku temu".

Premier podkreślał też, że Polska jest tym silniejsza w UE i w globalnej polityce, im bardziej potrafi być liderem poprawnych i coraz lepszych relacji polsko-niemieckich.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Władysław Bartoszewski powiedział, że we wtorek politycy będą "cały dzień obradować w ramach konsultacji międzyrządowych, jak najbliżej zaprzyjaźnione państwa, minister z ministrem, premier z kanclerzem".

Pytany o efekty pracy rządu w relacjach polsko-niemieckich w pierwszym roku funkcjonowania rządu, Bartoszewski ocenił, że "już zbierane są owoce". "To wszystko są osiągnięcia po cichu, bez krzyku, bez okrzyków, bez wyklinania, bez demonstracji, to jest zrobione" - podkreślił Bartoszewski.

W trakcie konsultacji międzyrządowych zostaną też wręczone wspólne Polsko-Niemieckiej Nagrody za 2008 r. za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich.

W piątek w Berlinie około 100 przedstawicieli świata polityki, nauki, gospodarki i kultury z Polski i Niemiec spotkało się na XIII Forum Polsko-Niemieckim, poświęconym perspektywom współpracy. Wnioski z dyskusji, zostaną przekazane rządom polskim i niemieckim przed konsultacjami międzyrządowymi w Warszawie. (PAP)

mrr/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)