Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We wtorek polsko-włoskie konsultacje międzyrządowe

0
Podziel się:

Kryzys gospodarczy, nadchodzące szczyty
unijne, budżet UE, pakiet klimatyczno-energetyczny i współpraca
gospodarcza - to główne tematy zaplanowanych na wtorek polsko-
włoskich konsultacji międzyrządowych - poinformował PAP minister w
Kancelarii Premiera Sławomir Nowak.

Kryzys gospodarczy, nadchodzące szczyty unijne, budżet UE, pakiet klimatyczno-energetyczny i współpraca gospodarcza - to główne tematy zaplanowanych na wtorek polsko- włoskich konsultacji międzyrządowych - poinformował PAP minister w Kancelarii Premiera Sławomir Nowak.

W konsultacjach wezmą udział premierzy Silvio Berlusconi i Donald Tusk oraz ministrowie włoskiego i polskiego rządu.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował PAP, że tematami konsultacji będzie również bezpieczeństwo energetyczne oraz stosunki gospodarcze.

"Chcemy wyznaczyć priorytety we współpracy gospodarczej naszych krajów" - zapowiedział Graś.

Obaj premierzy mają też rozmawiać o Partnerstwie Wschodnim. "Zależy nam, aby przekonać Włochów do tej idei" - zadeklarował Graś.

7 maja w Pradze odbędzie się szczyt inaugurujący Partnerstwo Wschodnie. Jest to inicjatywa przewidująca zacieśnienie stosunków między Unią Europejską a jej wschodnimi sąsiadami, Białorusią, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem, Gruzją i Ukrainą.

O godz. 15.30 w Kancelarii Premiera rozpoczną się rozmowy w wąskim gronie obu premierów. Równolegle toczyć się będą rozmowy resortowe - m.in. ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i Franco Frattiniego, jak również resortów spraw wewnętrznych, gospodarki, finansów, pracy i polityki społecznej, a także ministrów ds. europejskich.

Następnie odbędą się obrady plenarne pod przewodnictwem premierów Polski i Włoch. Na godz. 18 zaplanowano konferencję prasową Tuska i Berlusconiego. Wieczorem na Zamku Królewskim premier Tusk wyda obiad na cześć szefa włoskiego rządu.

Konsultacjom międzyrządowym będzie towarzyszyć Forum Dialogu Ekonomicznego z udziałem przedstawicieli najważniejszych włoskich i polskich inwestorów, grup przemysłowych i biznesu (z akcentem na sektor transportu i infrastruktury) pod egidą włoskiej Confindustrii i Konfederacji Pracodawców Polskich.

W lutym br. Rzym odwiedził wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak; spotkał się z włoskim ministrem rozwoju gospodarczego Claudio Scajolą, który wyraził zainteresowanie możliwością współpracy z Polską m.in. w dziedzinie budowy autostrad. Było to wówczas pierwsze od ponad roku spotkanie polskich władz z włoskim rządem na tak wysokim szczeblu.

W środę o godz. 11 z Berlusconim spotka się prezydent Lech Kaczyński, przewidziano oświadczenia dla mediów.

Premier Berlusconi podczas wizyty w Warszawie weźmie też udział w kongresie Europejskiej Partii Ludowej, który odbędzie się w dniach 29-30 kwietnia. (PAP)

laz/ mrr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)