Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We wtorek premier na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk udaje się we wtorek do Budapesztu na szczyt państw
Grupy Wyszehradzkiej - poinformowało w komunikacie CIR. Podczas spotkania premierów Czech, Polski,
Słowacji i Węgier podsumowana zostanie węgierska prezydencja w grupie.

*Premier Donald Tusk udaje się we wtorek do Budapesztu na szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformowało w komunikacie CIR. Podczas spotkania premierów Czech, Polski, Słowacji i Węgier podsumowana zostanie węgierska prezydencja w grupie. *

Wtorkowy szczyt, z związku z niedawnymi wyborami parlamentarnymi, odbędzie się w nowym składzie osobowym. Węgry reprezentować będzie premier Viktor Orban, Czechy - premier Petr Neczas, a Słowację - premier Iveta Radiczova. W czasie szczytu Węgry, które przez ostatni rok sprawowały prezydencję w Grupie, przekażą przewodnictwo Słowacji.

Spotkanie w Budapeszcie - jak podkreślono w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu - będzie okazją do podsumowania węgierskiego przewodnictwa w grupie, "w czasie którego udało się m.in. doprowadzić do zbliżenia stanowisk w kwestiach energetycznych".

Przypomniano, że realizowana była, zgłoszona przez premiera Donalda Tuska, inicjatywa dotycząca utworzenia Grupy Wysokiego Szczebla ds. Energetyki.

Podczas węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, w lutym 2010 roku, odbył się również szczyt energetyczny państw Europy Środkowej i Południowej.

W lutym poza krajami Grupy w szczycie energetycznym uczestniczyli politycy z Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Serbii, a także przedstawiciele Austrii, Bośni i Hercegowiny oraz USA.

Dyskutowano wówczas m.in. na temat współpracy nad wspólnymi inwestycjami infrastrukturalnymi w regionie m.in.: budowy połączeń z gazociągiem Nabucco, z gazoportami w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. W projekcie gazociągu Nabucco, który wpierany jest przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone uczestniczą Austria, Węgry, Bułgaria, Rumunia i Turcja.

Podczas wtorkowego szczytu planowana jest także dyskusja na temat koordynacji działań Grupy i współpracy Czech, Polski, Słowacji i Węgier w czasie węgierskiego i polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej (pierwsza i druga połowa 2011 roku - PAP). Poruszona będzie też tematyka bieżącej agendy unijnej.

Wtorkowe spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej zainauguruje ponadto roczną prezydencję Słowacji w grupie. Program słowackiego przewodnictwa - jak zaznaczyło CIR - przewiduje m.in. wzmocnienie współpracy krajów Grupy w zakresie energetyki i bieżącej agendy unijnej; zacieśnianie kontaktów z innymi regionami (Bałkany Zachodnie, państwa objęte inicjatywą Partnerstwa Wschodniego).

Na okres słowackiego przewodnictwa przypada również 20. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej, co miało miejsce w lutym 1991 roku.

Grupę tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w roku 1335 miał miejsce zjazd królów Czech, Węgier i Polski. (PAP)

ajg/ par/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)