Notowania

wiadomości
04.06.2012 15:01

We wtorek spotkanie prezydenta ze związkowcami ws. emerytur mundurowych

Prezydent Bronisław Komorowski we wtorek rano spotka się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych; tematem rozmów będzie uchwalona w maju ustawa dotycząca reformy emerytur mundurowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Bronisław Komorowski we wtorek rano spotka się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych; tematem rozmów będzie uchwalona w maju ustawa dotycząca reformy emerytur mundurowych.

O spotkaniu poinformowali PAP szef Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl i szef NSZZ Policjantów Antoni Duda. Informację tę potwierdziły Kancelaria Prezydenta i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Beata Perkowska z BBN powiedziała PAP, że do spotkania dojdzie we wtorek o godz. 9 w Belwederze. Zaproszono przedstawicieli związków funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. Prezydentowi mają towarzyszyć szef BBN Stanisław Koziej i minister Irena Wóycicka.

Jak powiedział Tyl, zaproszenie do przewodniczących związków zawodowych zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych wystosował z upoważnienia prezydenta szef BBN Stanisław Koziej.

Uchwalona 11 maja przez Sejm nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych czeka na decyzję prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do TK. Nowela zakłada, że żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze 10 formacji, w tym policji, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, nabędą te uprawnienia po 55. roku życia i 25 latach służby.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych po uchwaleniu ustawy informowała, że chce pilnego spotkania z prezydentem w tej sprawie.

Według związkowców nie do przyjęcia są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku. Wątpliwości strony związkowej budzi także tryb konsultacji ws. tych przepisów.

Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Według noweli emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5 proc. za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku.

Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat. Wtedy emerytura wynosi 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75 proc. ostatniej pensji. (PAP)

gdyj/ ral/ itm/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz