Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

We wtorek wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu

0
Podziel się:

O zbliżającym się przewodnictwie Polski w Radzie UE, sytuacji w Afryce
Północnej i Bliskim Wschodzie oraz współpracy parlamentarnej będą rozmawiać we wtorek w Warszawie
na wspólnym posiedzeniu prezydia polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu.

O zbliżającym się przewodnictwie Polski w Radzie UE, sytuacji w Afryce Północnej i Bliskim Wschodzie oraz współpracy parlamentarnej będą rozmawiać we wtorek w Warszawie na wspólnym posiedzeniu prezydia polskiego Sejmu i niemieckiego Bundestagu.

Posiedzenie odbędzie się przed zbliżającą się polską prezydencją w Radzie UE (II połowa 2011 roku), której jednym z wymiarów będą działania parlamentarne.

Prezydia Sejmu i Bundestagu pod przewodnictwem marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny i przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta będą rozmawiać m.in. o rozwoju polsko-niemieckiej współpracy parlamentarnej, otwarciu niemieckiego rynku pracy, polityce społecznej w Europie, w tym kwestii migracji i systemu z Schengen w związku z sytuacją w krajach arabskich.

Pod koniec kwietnia Francja i Włochy, w reakcji na falę imigrantów z Afryki Północnej, zaapelowały do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zmian w układzie z Schengen, które rozszerzyłyby uprawnienia krajów członkowskich do wprowadzania czasowych kontroli na granicach wewnętrznych strefy. Przywrócenie kontroli celnych na swych granicach z Niemcami i Szwecją zapowiedziała z kolei Dania. W reakcji na to KE nie wykluczyła zastosowania środków prawnych wobec tego kraju.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich wezwał władze Danii, by dobrze przemyślały swoją decyzję o przywróceniu kontroli celnych na granicach. Przed ograniczaniem swobody przemieszczania się ostrzegł też szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle.

Premier Donald Tusk mówił natomiast, że ewentualne zmiany dotyczące strefy Schengen Polska traktuje jako ostateczność. "Zmianę Schengen traktujemy jako ostateczność i zdecydowanie wolelibyśmy, żeby taki mechanizm, gdyby powstawał, miał charakter ogólnoeuropejski, a w żadnym wypadku nie decyzji poszczególnych państw" - mówił premier. Dodał, że jeśli potrzebny okazałby się mechanizm "doraźnego reagowania w sytuacji zagrożeń", trzeba nad nim "spokojnie pracować".

Szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki (PO) zapowiedział, że omawiane będą też priorytety polskiej prezydencji, do których należą m.in. działania na rzecz wzrostu gospodarczego i rozwój projektu Partnerstwa Wschodniego.

Halicki zaznaczył, że Sejm i Bundestag współpracuje już od dłuższego czasu. Jak mówił spotykają się nie tylko prezydia Sejmu i Bundestagu, ale także komisje spraw zagranicznych obu parlamentów.

Wspólne posiedzenia prezydiów Sejmu RP i niemieckiego Bundestagu miały do tej pory miejsce kilkakrotnie, m.in.: w październiku 2004 r. w Słubicach, w marcu 2007 r. w Berlinie, w listopadzie 2008 r. we Wrocławiu oraz w czerwcu 2009 r. w Berlinie. Wspólne trójstronne polsko-niemiecko-francuskie (państwa tworzące Trójkąt Weimarski) posiedzenie prezydiów parlamentów odbyło się natomiast w niemieckim Essen w 2010 r.

W lutym w Kaliningradzie spotkali się natomiast przedstawiciele komisji spraw zagranicznych Sejmu, niemieckiego Bundestagu i rosyjskiej Dumy Państwowej, gdzie poruszane były problemy współpracy gospodarczej między Unią Europejską i Rosją, w tym w sferze energetyki i transportu, a także kwestie polityki wizowej.

W czerwcu mija 20. rocznica zawarcia Traktatu między Polska a Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.(PAP)

ajg/ joko/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)