Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Weekend z Japonią w gdańskim Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

W sobotę i niedzielę Oddział Etnografii gdańskiego Muzeum Narodowego
organizuje weekend japoński. W programie m.in. wykłady dotyczące sztuki tworzenia haiku,
wystawienie japońskiej baśni, pokaz ceremoniału parzenia herbaty i układania ikebany oraz wystawa
kimon.

W sobotę i niedzielę Oddział Etnografii gdańskiego Muzeum Narodowego organizuje weekend japoński. W programie m.in. wykłady dotyczące sztuki tworzenia haiku, wystawienie japońskiej baśni, pokaz ceremoniału parzenia herbaty i układania ikebany oraz wystawa kimon.

Jak poinformowała PAP rzecznik muzeum, Małgorzata Posadzka zarówno "Weekend z Japonią", jak i wystawę "Kimona japońskie", której sobotnio-niedzielna impreza towarzyszy, udało się zorganizować dzięki współpracy gdańskiej placówki z krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Zdaniem Posadzkiej, na szczególną uwagę w zestawie imprez japońskiego weekendu zasługuje zaplanowany na sobotę spektakl dla dzieci pt. "Wielka podróż Luli" w wykonaniu Teatru Królewskiego w Wilanowie. Przedstawienie to powstało na podstawie współczesnej baśni napisanej przez wywodzącą się z cesarskiego rodu księżnę Hisako Takamado.

Jak informują organizatorzy "Weekendu z Japonią", "Wielka podróż Luli" opowiada o górze lodowej Lulie, która wyruszyła w pełną przygód, niebezpieczną podróż z Bieguna Północnego na Biegun Południowy. Pod wpływem tej baśni Amerykanin Jefferey Stock skomponował poemat symfoniczny na orkiestrę, chór oraz solistów, a polski polarnik i podróżnik Marek Kamiński zorganizował wyprawę "Razem na biegun", na którą zaprosił niepełnosprawnego chłopca Jasia Melę.

Jeszcze przed spektaklem o sztuce pisania haiku opowie dr Agnieszka Żuławska-Umeda, japonistka, tłumaczka i poetka haiku. Będzie też można posłuchać haiku w wykonaniu kilku polskich autorów, zajmujących się pisaniem takich utworów, w tym gdańszczanki Doroty Pyry, która w listopadzie ub.r., pokonując twórców z całego świata, zdobyła główną nagrodę na prestiżowym konkursie haiku The 2009 Shiki Special Kukai Contest w Japonii.

W niedzielę organizatorzy weekendu proponują spotkanie z Ichigo Ichie, który zaprezentuje japońską ceremonię parzenia herbaty. Z kolei polska mistrzyni ikebany Halina Pacwa Rentei zdradzi uczestnikom tajniki tej sztuki, a Joanna Zakrzewska wygłosi wykład pt. "Kobieta w kulturze japońskiej".

Uczestnicy imprez będą też mogli obejrzeć wystawę kimon przygotowaną przez krakowskie muzeum Manggha. Wystawę tą otwarto w Gdańsku w październiku ub.r., a potrwa ona do połowy kwietnia.

Zbliżający się "Weekend z Japonią" jest już kolejną tego typu imprezą, jaką przygotował Oddział Etnografii gdańskiego Muzeum Narodowego. W planach są też następne spotkania z kulturą kraju kwitnącej wiśni. Na wszystkie spotkania obowiązuje rezerwacja. "Musieliśmy ją wprowadzić ze względu na ograniczenia lokalowe i olbrzymie zainteresowanie, jakie każdorazowo towarzyszy imprezie" - wyjaśniła Posadzka.

aks/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)