Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węglokoks łączy spółki, aby sprzedawać węgiel i eksploatować metan

0
Podziel się:

Katowicki Węglokoks, który przygotowuje się do debiutu giełdowego, planuje
stworzyć - na bazie spółek ze swojej grupy - silny podmiot zajmujący się sprzedażą węgla w kraju.
Chce też wspólnie z Kompanią Węglową eksploatować metan z jej kopalń.

Katowicki Węglokoks, który przygotowuje się do debiutu giełdowego, planuje stworzyć - na bazie spółek ze swojej grupy - silny podmiot zajmujący się sprzedażą węgla w kraju. Chce też wspólnie z Kompanią Węglową eksploatować metan z jej kopalń.

Rzecznik firmy Andrzej Krzyształowski zastrzegł we wtorek w rozmowie z PAP, że zamierzenia spółki w tym zakresie wymagają jeszcze doprecyzowania i ustaleń z partnerami biznesowymi, stąd nie można podać wielu szczegółów planowanych przedsięwzięć, związanych z konsolidacją grupy kapitałowej Węglokoksu.

Jednym z obszarów biznesowych, w których chce specjalizować się grupa, ma być ciepłownictwo. Firma kupiła od Kompanii Węglowej (KW) - Nadwiślańską Spółkę Energetyczną, skupiającą m.in. elektrociepłownie części kopalń. Kompania ma jeszcze dwie firmy o podobnej specyfice, w Rybniku i Rudzie Śląskiej. Plan zakłada, że na bazie firm ciepłowniczych KW i Węglokoks utworzą jedno duże przedsiębiorstwo, zajmujące się m.in. eksploatacją metanu z kopalń, by produkować energię.

Według przedstawicieli Węglokoksu rozmowy w tym zakresie są zaawansowane, ale o skali przedsięwzięcia i jego powodzeniu trudno na razie mówić.

W zakresie handlu węglem na rynku krajowym Węglokoks chce w najbliższych miesiącach utworzyć jeden silny podmiot w oparciu o dwie pozyskane do grupy kapitałowej spółki: Węglozbyt oraz Zakład Wzbogacania Węgla Julian. Dzięki temu firma, znana dotąd głównie z eksportowania węgla za granicę, zamierza wzmocnić swoją pozycję w handlu tym surowcem w kraju, który uważa za bardziej perspektywiczny.

W ramach akwizycji dokonanych w ostatnich dwóch latach Węglokoks kupił także od Kompanii Węglowej kooperującą z górnictwem Hutę Łabędy, co pozwoliło firmie wejść w obszar hutniczy. Tegoroczne obroty w tym obszarze działalności mogą przekroczyć 0,5 mld zł.

Dotąd w zakresie swojej podstawowej działalności, jaką jest eksport polskiego węgla, Węglokoks zakłada na 2012 rok wynik porównywalny do ubiegłorocznego, rzędu 5 mln ton wysłanego za granicę surowca. Eksport nabrał rozpędu pod koniec pierwszego półrocza; wcześniej był ograniczony do minimum.

Według wcześniejszych informacji, wprowadzenie Węglokoksu na giełdę będzie możliwe na początku 2013 roku. Firma deklaruje gotowość do debiutu już jesienią tego roku, jednak decyzje o terminie upublicznienia należą do Ministerstwa Skarbu Państwa. (PAP)

mab/ asa/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)