Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Węgry: Fidesz złożyła projekt ustawy o podwójnym obywatelstwie

0
Podziel się

Węgierska prawicowa partia Fidesz, która otrzymała dwie trzecie głosów
w wyborach parlamentarnych, złożyła w poniedziałek projekt ustawy o podwójnym obywatelstwie dla
Węgrów mieszkających za granicą, który może wywołać poważną krytykę sąsiednich państw.

bEgugAKt

Węgierska prawicowa partia Fidesz, która otrzymała dwie trzecie głosów w wyborach parlamentarnych, złożyła w poniedziałek projekt ustawy o podwójnym obywatelstwie dla Węgrów mieszkających za granicą, który może wywołać poważną krytykę sąsiednich państw.

Złożenie na sesji parlamentu projektu kontrowersyjnej ustawy o podwójnym obywatelstwie dla Węgrów zamieszkałych w krajach sąsiednich było transmitowane przez węgierską telewizję.

Fidesz pragnie, by ustawa, już skrytykowana przez Słowację, gdzie jest duża mniejszość węgierska, symbolicznie weszła w życie 20 sierpnia, w dniu węgierskiego święta narodowego. Praktycznie obowiązywałaby od stycznia roku 2011.

bEgugAKv

Ustawa potencjalnie dotyczy 3,5 mln Węgrów mieszkających w państwach sąsiadujących z Węgrami, których ludność liczy 10 mln. Najwięcej etnicznych Węgrów mieszka w Rumuni i na Słowacji. W tym ostatnim kraju stanowią około 10 proc. ludności, która liczy ok. 5,4 mln. Węgrzy mieszkają również w Serbii, na Ukrainie, w Chorwacji i w Austrii.

Najostrzej na plany nowych władz w Budapeszcie zareagowała Bratysława. Premier Słowacji Robert Fico powiedział w ubiegłym tygodniu, że "jeśli Węgry przyjmą to prawo, Słowacja uzna je za zagrożenie dla bezpieczeństwa".

"Uważamy ten jednostronny akt za pogwałcenie prawa międzynarodowego i zasad dobrego sąsiedztwa" - dodał Fico, ostrzegając, że Słowacja złoży w tej sprawie skargę w OBWE. Słowacja wezwała w ubiegły czwartek ambasadora w Budapeszcie na konsultacje do Bratysławy, aby w ten sposób zasygnalizować swoje zaniepokojenie.(PAP)

mmp/ keb/ ro/

bEgugAKB

6253245 arch.

bEgugAKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)